ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Журналістів України Національна спілка

ЖУРНАЛІ́СТІВ УКРАЇ́НИ Національна спілка – незалежна громадська позапартійна організація. Засн. 1959 у Києві, від 1999 – статус національної. Об’єднує журналістів та ін. працівників ЗМІ (понад 16 тис. осіб), які професійно займаються журналістикою, публіцист. діяльністю. Створ. регіон. організації в усіх областях України та АР Крим. Сприяє розвитку журналістики в Україні та захищає соц., екон., творчі інтереси журналістів. Найвищий керів. орган – з’їзд (скликається раз на 5 р.), на якому обирають голову, правління та ревіз. комісію, затверджують Кодекс профес. етики укр. журналіста. Від 1994 в Україні щорічно 6 червня відзначають День журналіста – у день прийняття НСЖУ до Міжнар. федерації журналістів (МФЖ). НСЖУ співпрацює з міжнар. (ООН, ЮНЕСКО, «Репортери без кордонів», ЄС, Рада Європи, Британ. Рада) та укр. організаціями й установами (Укр. правнича фундація, Асамблея ділових кіл України, Держ. комітет інформ. політики, телебачення та радіомовлення України, Нац. Рада з питань телебачення та радіомовлення України, Комітет ВР України з питань свободи слова та інформації). НСЖУ та Всекитай. асоц. журналістів обмінюються делегаціями. 1998 у Києві НСЖУ, Рада Європи, МФЖ та ЮНЕСКО провели міжнар. семінар «Законодавство у галузі ЗМІ та права журналістів», тристоронню зустріч (Молдова–Придністров’я–Україна) в Одесі «Будуємо мости: ЗМІ у багатонац. суспільствах». Під егідою НСЖУ 2000 набули резонансу журналіст. акції «Хвиля свободи» та «Похід свободи». НСЖУ виступила ініціатором парламент. слухань з питань свободи слова у січні 2001, бере активну участь у підготовці змін до законодавства у галузі ЗМІ, проекту Інформ. Кодексу України, проводить «круглі столи» з податківцями, суддями та ін. представниками владних структур, заснувала «гарячу лінію» щодо утисків ЗМІ та прав журналістів. У вересні 2001 НСЖУ організувала громад. слухання «Рік після зникнення Г. Ґонґадзе: уроки для укр. демократії». На будинку НСЖУ встановлено пам’ятну дошку загиблим журналістам. НСЖУ заснувала низку премій та конкурсів, зокрема Всеукр. премію ім. І. Франка, «Золоте перо», «Журналіст року», «Фотожурналіст року», «Кращий футбол. оглядач» (ім. П. Римаренка), «Краща районна (міськрайонна) газета», «Краща первинна журналіст. організація», за кращу студент. наук. роботу з проблем масової інформації (ім. А. Москаленка), за краще висвітлення питань педагогіки (ім. П. Ігнатенка). З пров. ВНЗами, що готують журналіст. кадри, НСЖУ проводить конкурс для абітурієнтів «Шанс». НСЖУ організовує щорічні всеукр. зустрічі регіон. преси «Азов. літо» у м. Бердянськ (Запоріз. обл.). Голова – І. Лубченко (від 1997).

І. В. Афанасьєв

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Журналістів України Національна спілка / І. В. Афанасьєв // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-18549

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

9-й

Дата виходу друком тому:

2009

Дата останньої редакції статті:

2009

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

18549

Кількість переглядів цього року:

6

Схожі статті

Літературна газета
Світ-суспільство-культура  | Том 17 | 2016
Л. П. Стрельник
Дитячі інфекції
Світ-суспільство-культура  | Том 7 | 2007
І. Г. Кожухар

Нагору