ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Донецький кряж

ДОНЕ́ЦЬКИЙ КРЯЖ – південно-східна, найвища частина Донецької височини у межах Луганської, Донецької і Харківської областей і на північному заході Ростовської області Росії. На Пн. круто обривається до долини Сіверського Дінця. Пересічні висоти Д. к. 200–300 м, макс. – 367 м над р. м. (г. Могила-Мечетна), шир. від 50 км на Сх. до 120 км на Зх. У геоструктур. відношенні пов’язаний з Донец. складчастою спорудою, яка виникла понад 300 млн р. тому. Складається з пісковиків, вапняків, сланців, мергелів, крейди та ін. порід. Більшу частину поверхні Д. к. займає Гол. вододіл, що простежується до лінії Дебальцеве–Петровеньки–Ровеньки–ст. Довжанська та поділяє височину на пн. і пд. схили. Від Гол. вододілу відгалужуються другорядні. Гідрогр. сітка дуже густа (до 0,6 км/км2), але річки мають незначну водність. Найбільші ріки – Сіверський Донець і Міус. Для Д. к. характерні структурно-денудаційні (переважно лійки глиб. до 30 м у пн.-зх. частині кряжа) та антропогенні форми рельєфу, які пов’язані з видобуванням вугілля (терикони), флюсових вапняків, буд. матеріалів (кар’єри) тощо. Д. к. розташ. у межах Донец. височинної пн.-степ. фіз.-геогр. області.

Л. І. Зеленська

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Донецький кряж / Л. І. Зеленська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-20847

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ландшафти

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

20847

Кількість переглядів цього року:

52

Схожі статті

Мелешко
Людина  |  Том 20 | 2018
Р. М. Коваль, Ю. П. Юзич
Могабі
Ландшафти  | Том 21 | 2019
В. Я. Цимбалюк
Пікуй
Ландшафти  | 2023
І. П. Ковальчук

Нагору