ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Дельта Дунаю

ДЕ́ЛЬТА ДУНА́Ю Знаходиться в південно-західній частині України і Східній Румунії від розвилки Дунаю вище м. Ізмаїл до його впадіння у Чорне море. Вона займає пл. 5640 км2, з яких 1200 км2 у межах Одес. обл. У зоні дельти Дунай ділиться на два рукави (гирла) – лівий Кілій. (на кордоні з Румунією) і правий Тульчинський. Тульчин., у свою чергу, – на Георгіїв. і Сулін. (обидва на тер. Румунії). Кілій. рукав є найповноводнішим, його довж. складає 117 км; судноплавний до Ізмаїла, порти: Ізмаїл, Кілія, Вилкове. Побл. м. Вилкове він розгалужується на низку водотоків, які утворюють молоду дельту Кілій. гирла (пл. 1958 км2), що перебуває у стані динаміч. розвитку. У середньому площа дельти збільшується на 1,1 км2 щорічно. У Д. Д. – численні озера та річкові рукави. Понад 85 % її площі займають плавні – заболочені ділянки, які тривалий час або постійно затоплені водою. Бл. 70 % тер. плавнів укрито угрупованнями очерету південного. У їх складі зростає велика кількість болот. видів рідкісних рослин. Серед плавнів – озера, з’єднані між собою протоками, які нерідко є зарослими. Більші й незарослі протоки мають складені суглинками прируслові вали. Д. Д. є найбільшою у Європі та однією із найбільших у світі за площею. Вона відзначається високою динамікою гідрографічної сітки та показників біорізноманіття. Зокрема 43 види птахів, які постійно або тимчасово тут гніздяться, занесено до Європ. Червоного списку. Лише на тер. Кілій. гирла нараховується бл. 950 видів судин. рослин, зокрема 16 видів занес. до Червоної книги України, 65 видів є ендеміками чорномор.-каспій. флористич. комплексу. На тер. дельти Кілій. гирла функціонує Дунайський біосферний заповідник пл. 46 402,9 га. Він є частиною білатерального румун.-укр. біосферного заповідника «Дельта Дунаю».

Д. В. Дубина

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Дельта Дунаю / Д. В. Дубина // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-21373

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

7-й

Дата виходу друком тому:

2007

Дата останньої редакції статті:

2007

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

21373

Кількість переглядів цього року:

76

Схожі статті

Врачебное дело
Світ-суспільство-культура  | Том 5 | 2006
Г. О. Соловйова
Бразюнас
Світ-суспільство-культура  |  Том 3 | 2004
Н. О. Непорожня
Наутілус
Світ-суспільство-культура  | Том 22 | 2020
О. Д. Луцик

Нагору