ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Демобілізація

ДЕМОБІЛІЗА́ЦІЯ (від де... і мобілізація) — комплекс заходів, спрямованих на переведення збройних сил, цивільної оборони, органів місцевого самоврядування, галузей економіки, підприємств, установ і організацій на роботу й функціонування в умовах мирного часу. Д. ЗС полягає у скороченні штатів до чисельності мир. часу шляхом реформування військ. частин і з’єднань, штабів, установ та організацій, створених у воєн. період; звільненні надлишк. особового складу в запас і поверненні у галузі економіки майна, вилученого при мобілізації. Д. економіки передбачає: вивільнення залучених для забезпечення потреб війни екон. ресурсів (труд., вироб., наук.-тех., матеріал., фінанс. і природ.); проведення конверсії оборон. наук.-тех. розробок і виробництва, оборон. інфраструктури; утилізацію зразків озброєння і військ. техніки, які втратили оборонне значення, а переобладнання їх для мир. потреб недоцільне; підтримання на достат. рівні (збалансов. з післявоєн. поточ. оборон. потребами) виробництва озброєння і військ. техніки та мобілізац. потенціалу держави. Д. супроводжується змінами осн. екон. пропорцій у галуз. і регіон. ланках економіки, структурі зайнятості, зовн.-екон. зв’язках, консолідов. бюджеті держави; розробленням і впровадженням заходів щодо попередження або пом’якшення криз. явищ у повоєн. економіці, на відбудову якої вона суттєво впливає. Д. може розпочатися до остаточ. завершення воєн. дій (по мірі зниження їх інтенсивності) та проводитися частково, з урахуванням можливих воєн. загроз. Соц. аспект Д. полягає у профес. перепідготовці осіб, демобілізов. з лав ЗС та ін. зброй. формувань, і подальшому їх працевлаштуванні. Осн. джерелами екон. забезпечення Д. і відбудови держави є внутр. можливості й допомога міжнар. організацій та ін. країн: безвідсотк. кредити, благодійні внески окре- мих організацій або осіб, безкошт. і оплачувані товарні кредити, тех. й інформ. допомога тощо.

В Україні процес Д. регламентований Законами «Про оборону України» (1992) та «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» (1993). Рішення про Д., а також порядок і терміни її проведення приймає Президент України. У мирний час Д. — звільнення військовослужбовців у зв’язку із закінченням строку служби, а також через скорочення штат. чисельності у зв’язку з реформуванням ЗС. Процес Д. у мирний час врегульований Законом «Про загальний військовий обов’язок і військову службу» (1992) та нормативно-законодав. актами щодо реформування ЗС.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2007
Том ЕСУ:
7
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Військо і зброя
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
21463
Вплив статті на популяризацію знань:
369
Бібліографічний опис:

Демобілізація / І. В. Барановська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-21463.

Demobilizatsiia / I. V. Baranovska // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2007. – Available at: https://esu.com.ua/article-21463.

Завантажити бібліографічний опис

Бойова підготовка
Військо і зброя  |  Том 3  |  2004
В. В. Стрижевський
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору