ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Друга Чехословацька парадесантна бригада

ДРУ́ГА ЧЕХОСЛОВА́ЦЬКА ПАРАДЕСА́НТНА БРИГА́ДА – військова частина, сформована на території колишнього СРСР. Її ядро становили воїни та офіцери словац. армії, які 30 жовтня 1943 біля м. Мелітополь (Запоріз. обл.) перейшли на бік рад. армії. З них у м. Усмань (Липец. обл., РФ) був сформований Полк словац. добровольців, який 13 грудня 1943 залучено до чехословац. війська в СРСР; командир полку – В. Пржикрил, комісар – М. Глідер. У січні 1944 у м. Єфремов (РФ), пізніше у м. Проскурів (нині Хмельницький) полк набув парадесант. вишколу; його поповнено закарп. українцями з таборів ГУЛАГу, волин. чехами і створ. бригаду у складі 2700 осіб (70 % – словаки, 15 % – українці, 14 % – чехи, 1 % – ін.). У вересні 1944 бригаду передислоковано до м. Перемишль (нині Польща) і у складі 38-ї дивізії рад. армії залучено до Карпат.-Дуклян. операції. У боях вона втратила понад 600 бійців. Поповнена новобранцями з визв. територій Закарп. України від 25 вересня до 15 жовтня 1944. На допомогу Словац. нац. повстанню на аеродром побл. курорту Сліач переправлено літаками 1739 солдатів бригади. Після запеклих боїв з нім. окупац. військ. частинами бригаду знято з фронту і перекинуто для поповнення й реорганізації в с. Бадин. Рішенням штабу 1-го Укр. фронту її перейменовано на Другу чехословац. парадесантну партизан. бригаду, підпорядк. Гол. штабу партизан. руху в Чехословаччині. Для партизан. боїв бригада не була належно підготовлена, тому більшість її бойових акцій були невдалими, а втрати значними. Після неуспіш. акцій понад 160 осіб відокремилися й сформували самост. групу, яка у складі партизан. загону «Хрущов» успішно діяла в р-ні м. Брезно. Решта бригади на поч. грудня зайняла позиції біля підніжжя Низьких Татр, де здійснила кілька диверс. бойових операцій. У лютому 1945 у складі бригади – 340 воїнів і 31 офіцер. 19 лютого 1945 за наказом генерала Л. Свободи бригада перейшла лінію фронту на визв. територію та у м. Брезно об’єдналася з 1-м армій. корпусом у СРСР. У м. Кежмарок (нині Словаччина) її було поповнено новими силами з визв. територій Словаччини, Польщі і Закарп. України, де бригада виконувала нові завдання.

Літ.: V. Příkryl. Pokračujte v horách. Praha, 1947; Глидер М. С фотоаппаратом в тылу врага. Москва, 1947.

М. І. Мушинка

Рекомендована література

  1. V. Příkryl. Pokračujte v horách. Praha, 1947;
  2. Глидер М. С фотоаппаратом в тылу врага. Москва, 1947.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Друга Чехословацька парадесантна бригада / М. І. Мушинка // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-21888

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

21888

Кількість переглядів цього року:

3

Схожі статті

Головний військовий клінічний шпиталь
Військо і зброя  | Том 6 | 2006
Г. Б. Перов
Евакуація
Військо і зброя  | Том 9 | 2009
О. П. Реєнт, О. Є. Лисенко, В. П. Філіпишин, В. Л. Савицький, В. І. Шапаренко
Бронепоїзд
Військо і зброя  | Том 3 | 2004
М. Г. Гончарук, Д. П. Музиченко

Нагору