ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Дніпровагонмаш

«ДНІПРОВАГОНМА́Ш»  — підприємство залізничного машинобудування. Розташ. у м. Дніпродзержинськ Дніпроп. обл. Структурна одиниця ТОВ «Наук.-вироб. фірма “Дніпро-техсервіс”». Засн. 1926 як вагонобуд. завод на базі відділ. з виробництва двовіс. критих вагонів (1913–14 — вагоноремонтні майстерні) Дніпровського металургійного комбінату ім. Ф. Дзержинського. Першою продукцією його були 20-тонні криті вагони. Від 1928 — підприємство ім. г. «Правда». Наприкінці 1920-х рр. тут впроваджено метод потокової збірки й електрозварювання, у 1930-х рр. сконструйовано та виготовлено перший оригін. хоппер для перевезення коксу, освоєно випуск суцільнозвар. чотиривіс. думпкарів вантажопідйомністю 60 т, вагонів для перевезення нафтобітумів («Д.» й нині є єдиним його виробником у країнах СНД), проведено реконструкцію, що дозволила випускати 4 типи вагонів одночасно. 1940 на підприємстві випущено 3600 великовантаж. вагонів. Під час нім.-фашист. окупації Дніпродзержинська «Д.» евакуйовано в с-ще Чесноковка Алтай. краю (РФ). 1944 завод був практично відбудований, а до 1948 на ньому досягнуто довоєн. рівня виробництва. У 1960-х рр. на заводі реконструйовано малярно-здавал. цех, побудовано новий вагоноскладал. цех, введено в дію проліт важких пресів, лінії хребтових балок, боковин рами та бортів платформи, у 1970-х рр. він став провідною дослідно-конструктор. базою Міністерства важкого машинобудування СРСР зі створення вагонів для пром. підприємств. 1976 за успішну вироб. діяльність, досягнення у галузі вагонобудування нагородж. орденом Трудового Червоного Прапора. Від 1990 — ВО з сучас. назвою, від 1994 — ВАТ. Нині «Д.» є провідним підприємством України з розроблення та виготовлення вантаж. вагонів, пром. залізнич. вагонів, а також спеціаліз. залізнич. технол. обладнання для підприємств коксохім. промисловості. Підпр-вом накопичений знач. досвід у створенні та вдосконаленні спеціаліз. рухомого складу для перевезення вугілля, коксу (охолодженого і розпеченого), руди, окатишів, агломерату, металопрокату, слябів, зливків і багатьох ін. вантажів. Вагони-самоскиди, розроблені та випробувані в Дніпродзержинську, були впроваджені у виробництво на Калінінгр. вагонобуд. заводі, вагони для легк. автомобілів — на Твер. вагонобуд. заводі, вагони для цементу — на Крюков. вагонобуд. заводі, платформи для контейнерів — на Абакан. вагонобуд. заводі, хопер-дозатори — на Великолуз. локомотиворемонт. заводі (усі — РФ), вагони для мінерал. добрив, для полімерів, для муки, універсал. платформи — на Стаханов. вагонобуд. заводі (Луган. обл.), вагони для котунів — на фірмі «Арад і Каракал» (Румунія), вагони-платформи для лісових вантажів — на концерні «Раутарууккі» (Фінляндія). В активі — понад 150 моделей вантаж. вагонів. «Д.» має найширшу в Україні та СНД номенклатуру продукції вагонобудування, понад 80 % якої надходить на експорт. Протягом остан. десятиріччя відзначено низкою всеукр. і міжнар. нагород. Кількість працівників — бл. 4 тис. осіб. Ген. дир. — Ю. Шевченко (від 2006).

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2008
Том ЕСУ:
8
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
22182
Вплив статті на популяризацію знань:
118
Бібліографічний опис:

Дніпровагонмаш / Ж. Б. Кузьмичова // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-22182.

Dniprovahonmash / Zh. B. Kuzmychova // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2008. – Available at: https://esu.com.ua/article-22182.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору