ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Дніпрофарм

«ДНІПРОФА́РМ» – підприємство фармацевтичної галузі промисловості. Засн. 1912 у м. Катеринослав (нині Дніпропетровськ) як сан.-бактеріол. інститут, який виробляв сироватки та вакцини. Після воєн. дій 1918–20 інститут очолювали видатні вчені Л. Громашевський, Л. Падлевський. У довоєн. час у ньому налагоджено виробництво протихолер., антирабіч., віспової і протитуберкульоз. вакцин Бут, а також протидизентерій. та черевнотифоз. фагів. Під час нім.-фашист. окупації Дніпропетровська устаткування та кваліфік. фахівців інституту евакуйовано в м. Ставрополь, згодом розміщено в Іркут. і Уфин. інститутах аналогіч. профілю (усі – РФ). Після звільнення міста у листопаді 1943 відновив діяльність. 1965 наук. частину ліквідовано, а на базі вироб. створ. Дніпроп. завод бактерій. препаратів. У 1960-х рр. тут почали впроваджувати у виробництво нові мед. препарати, які не мали аналогів у СРСР (сечовина для ін’єкцій, маніт, кокарбоксилаз), значно збільшили випуск препаратів крові (гаммаглобулін, імуноглобулін, протеїн, альбумін) та діагност. препаратів – аглютинуючих сироваток і діагностикумів (вважалися найкращими за якістю в СРСР). Від 1985 – Дніпроп. хім.-фармацевт. завод, від 1994 – ВАТ «Д.». Від 2006 тимчасово не працює. До 2000-х рр. підприємство було єдиним в Україні виробником ряду високоефектив. препаратів, які застосовують при лікуванні серцево-судин., кишково-інфекц., імун. захворювань, зокрема кокарбоксилази гідрохлориду, маніту, біоспорину, тімогену. Підпр-во розробляло документацію та виготовляло церебрал для лікування паралічу, субалін для лікування інфекц. шлунково-кишк. захворювань, сукрим для лікування недоношених дітей. Загалом спеціалізувалося на виробництві та оптовій реалізації готових лікар. засобів у вигляді ін’єкц. розчинів і ліофілідованих форм в ампулах і пляшках.

Літ.: Цурканов Г. Бактерии, которые лечат: (Сотрудники АО «Днепрофарм» получили Гос. премии Украины в области н. и т. за 1995 г.) // Днепр веч. 1996, 16 фев.

М. В. Козинець

Рекомендована література

  1. Цурканов Г. Бактерии, которые лечат: (Сотрудники АО «Днепрофарм» получили Гос. премии Украины в области н. и т. за 1995 г.) // Днепр веч. 1996, 16 фев.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Дніпрофарм / М. В. Козинець // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-22307

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Підприємcтва

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

22307

Кількість переглядів цього року:

4

Схожі статті

Вітаміни
Підприємcтва  | Том 4 | 2005
Н. Д. Дробинська
Біостимулятор
Підприємcтва  | Том 3 | 2004
О. М. Соловйова
Костянтинівський скляний завод
Підприємcтва  | Том 14 | 2014
А. М. Новосельський, Р. М. Карпова

Нагору