ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Крутиков Петро Сильвестрович

КРУ́ТИКОВ Петро Сильвестрович (1861, Київ – ?) – артист цирку, антрепренер. Закін. юрид. факультет Університету св. Володимира у Києві. Служив у канцелярії Київ., Волин. і Поділ. генерал-губернатора, пізніше – у Київ. суд. палаті. Від 1890 професійно займався виїздкою і дресируванням коней рос. порід. Того ж року за зразком париз. цирку Мольє побудував у Києві критий манеж із конюшнею і глядац. залом на 200 місць. Створив програму (демонстрував 1–2 рази на рік) з окремих виступів коней, які каталися на бочках, ходили по де­рев. пляшках та еластич. брусу, складали слова з літер, розносили глядачам програмки тощо. К. демонстрував також колективну роботу коней «Дресура на волі».

Серед унікал. досягнень – номер із трійкою коней, які синхронно виконували вправи. 1897 з успіхом гастролював у Парижі, Москві, Одесі, С.-Петербурзі. 1903 звів у Києві кам’яне приміщення цирку «Гіпо-Палас» у стилі модерн на 2 тис. місць (відомий також як цирк К., арх. Е. Брадтман), визнане одним із кращих цирк. будівель Європи (знищене восени 1941). Новітнє тех. оснащення дозволяло трансформувати арену у концерт. зал, де виступали знамениті гастролери, зокрема Р. Труцці, Ф. Шаляпін, Л. Собінов, Д. Смирнов, В. Петров, Г. Бакланов, М. Дальський, Т. Руффо, В. Маяковський. К. продавав видресируваних тварин в ін. цирки Росії та за кордон. У цирку К. проводили чемпіонати з франц. боротьби, навчали кататися на ковзанах. 1916 здав цирк в оренду О. Кіссо. Після 1917 емігрував до Італії.

Літ.: Романовский Д. С. Любительский цирк П. С. Крутикова. К., 1897; Рыбаков М. А. Киевский цирк: люди, события, судьбы. К., 1995; 2006; Кошкин В. В. Конный цирк. Москва, 2004.

М. О. Рибаков

Рекомендована література

  1. Романовский Д. С. Любительский цирк П. С. Крутикова. К., 1897;Google Scholar
  2. Рыбаков М. А. Киевский цирк: люди, события, судьбы. К., 1995;Google Scholar
  3. 2006;Google Scholar
  4. Кошкин В. В. Конный цирк. Москва, 2004.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Крутиков Петро Сильвестрович / М. О. Рибаков // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-2281

Том ЕСУ:

15-й

Дата виходу друком тому:

2014

Дата останньої редакції статті:

2014

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

2281

Кількість переглядів цього року:

28

Схожі статті

Кіо
Людина  |  Том 13 | 2013
К. І. Котенко
Голець
Людина  |  Том 6 | 2023
А. С. Півненко
Лазаренко
Людина  |  Том 16 | 2016
Т. І. Березюк

Нагору