Джарилгацька затока. ">
ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Джарилгацький заказник

ДЖАРИЛГА́ЦЬКИЙ ЗАКА́ЗНИК – ботанічний заказник загальнодержавного значення (від 1974). Знаходиться в Скадов. р-ні Херсон. обл. на тер. Скадов. держлісгоспу (пн.-сх. частина о-ва Джарилгач). Пл. 300 га. Утвор. для охорони золотобородника цикадового – рідкісного виду злаків, занес. до Червоної книги України. Тер. заказника має слабохвилястий рельєф – чергування рівнин. і слабопогорб. піднятих ділянок. Останні являють собою витягнуті гриви, висота яких зменшується в напрямку до Джарилгацької затоки. Найбільш знижені під час штормів затоплюються водою і мають засолений ґрунт. Тут зростають угруповання сукулентно-трав’янистих і напівчагарникових солончакових видів: солонцю звичайного, содника простертого, галіміон ніжкової та бородавчастої, сарсазану шишкуватого, кермеків півкущового і каспійського. Ділянки, що не зазнають надмірного поверхневого затоплення, зайняті солонцевими (із полину сантонійського, подорожника солончакового та ін.) і засолено-лучними (із пирію руського, покісниць розставленої, великої, Фоміна, прибережниці солончакової, айстри солончакової, ситнику Жерара та ін.) угрупованнями. На підвищених ділянках та в улоговинах зростають лучні ценози. У їх складі широко представлені золотобородник цикадовий, зозулинці блощичний, рідкоквітковий, салеповий, болотний, розмальований та холодок прибережний (занес. до Червоної книги України). Ділянки грив мають піщано-степову рослинність з переважанням ценозів, утворених осокою колхідською, келерією пісковою, кострицями Беккера і валійською, житом диким, молочаєм Сеґ’є, лещицею скупченою та ін.; у домішку – ковили дніпровська і волосиста та волошка короткоголова (занес. до Червоної книги України). До пд. частини тер. Дж. з. прилягає видовжена водойма. На її прибереж. ділянках є найбільший в Україні ареал місцезростання меч-трави болотної – реліктового виду, занес. до Червоної книги України. Заказник відзначається видовим різноманіттям орнітофауни. Серед занес. до Червоної книги України: 2 види ссавців, 46 – птахів, 1 – плазунів, 15 – комах.

Літ.: див. Джарилгацька затока.

Д. В. Дубина

Рекомендована література

  1. див. Джарилгацька затока. Google Scholar

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Джарилгацький заказник / Д. В. Дубина // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-23945

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

7-й

Дата виходу друком тому:

2007

Дата останньої редакції статті:

2007

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Природоохоронні місця

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

23945

Схожі статті

Великоселецький заказник
Природоохоронні місця  | Том 4 | 2005
Т. Л. Андрієнко, О. М. Байрак
Озерна
Природоохоронні місця  | Том 24 | 2022
В. П. Коржик, О. І. П’ятківський
Бурлуцький заказник
Природоохоронні місця  | Том 3 | 2004
В. В. Бєлічко

Нагору