ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Дивізіон

ДИВІЗІО́Н (франц. division – поділ, відділення) – основний вогневий і тактичний підрозділ у ракетних, зенітних, зенітно-ракетних військах та артилерії сучасних армій. Переважно входить до складу військ. частини, проте може бути окремим. У сучас. арміях розрізняють: гарматні, гаубичні, мінометні, реактивні, винищувально-протитанк., самохід. артилерії, ракетні, зенітно-ракетні та ін. Д. У ракет. військах і артилерії Д., як правило, складається з 2–4-х старт. (вогневих) батарей та підрозділів управління. У ЗС України, РФ та ін. пострад. країн у структуру Д. входять 3 батареї, в кожній від 12-ти до 24-х артилер. од. зброї (мінометів, бойових машин), взвод упр. з засобами зв’язку та розвідки. Зенітні ракетні Д. можуть входити до складу зеніт. ракет. бригади чи полку або виконувати бойові задачі самостійно (такі Д., окрім старт. батарей, мають радіотех. батарею та підрозділи матеріал.-тех. забезпечення і обслуговування). Також існують тех. Д., що здійснюють зберігання, підготовку та доставку ракет на позиції. В ін. країнах традиції структурування Д. дещо відрізняються, зокрема до складу артилерій. Д. мотопіхот. дивізії армії Німеччини входять 2 батареї 203,2 мм і 2 батареї 155 мм гаубиць.

Перші Д. з’явились у серед. 18 ст. в батальйонах прусс. піхоти як спец. артилер. підрозділи. В армії Рос. імперії вперше створ. 1895. У 1918 в складі Армії УНР діяли автопанцерний і гарматні Д.; в армії Української Держави часів гетьмана П. Скоропадського – 8 авіац. Д. (окремих частин з декількох авіац. загонів). У роки 2-ї світової війни артилер. укр. Д. був найкращою формацією УНА. У 19 – 1-й пол. 20 ст. Д. також називали тактичні кавалерій. підрозділи у складі декількох ескадронів. Під час 1-ї світової війни та воєн. дій 1918–20 до складу таких Д. міг входити й ескадрон бронемашин. У рад. армії кавалерій. загони існували у 1920–40-х рр. У роки 2-ї світової війни діяли Д. розвідувал. аеростатів. На флоті Д. – тактичне з’єднання однорід. кораблів 3-го (сторожові, малі протичовнові та ракетні) й 4-го (торпедні та сторожові катери, рейдові тральщики) рангів. У спорті (футбол, хокей, баскетбол та ін.) термін «Д.» використовують на позначення групи команд одного рівня, що змагаються між собою.

П. Д. Біленчук

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Дивізіон / П. Д. Біленчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-24221

Том ЕСУ:

7-й

Дата виходу друком тому:

2007

Дата останньої редакції статті:

2007

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

24221

Кількість переглядів цього року:

655

Схожі статті

Бойова підготовка
Військо і зброя  | Том 3 | 2004
В. В. Стрижевський
Головний військовий клінічний шпиталь
Військо і зброя  | Том 6 | 2006
Г. Б. Перов
Одеські військові навчальні заклади
Військо і зброя  | Том 24 | 2022
Р. В. Пилипчук

Нагору