ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Гобято Леонід Миколайович

ГОБЯ́ТО Леонід Миколайович (06(18). 02. 1875, м. Таганрог, Росія – 20. 05(02. 06). 1915, м. Перемишль, похов. у с. Морозові Борки, нині Рязан. обл., РФ) – теоретик артилерії, винахідник міномета. Закін. Михайлів. артилер. училище у С.-Петербурзі (1896), Михайлів. артилер. академію (1902). Під час рос.-япон. війни 1904–05, перебуваючи на посаді пом. нач. артилерії фортеці Порт-Артур, вперше у світі (разом із С. Власьєвим) сконструював надкаліберну міну із стабілізатором, який забезпечував усталений політ до цілі, а також у бойових умовах застосував стрільбу з закритих позицій за допомогою кутоміра. Для метання мін пристосував ствол 45-мм мор. гармати. Винайдена установка, що успішно застосовувалась у боях восени 1904, стала фактично першим у світі мінометом сучас. типу. З поч. 1-ї світової війни воював на Пд.-Зх. фронті, брав участь у штурмі Перемишля, командував 35-ю артилер. бригадою. Помер від ран. За участь у 2-х війнах нагородж. 10-ма орденами, посмертно підвищений до звання генерал-лейтенанта артилерії. 1989 у с. Морозові Борки на могилі Г. встановлено пам’ятник. В СРСР його ідеї творчо розвинув Б. Шавирін, під керівництвом якого 1937 створ. батальйон. 82-мм, а у 1938 – полковий 120-мм міномети. Їх виробництво освоїли багато маш.-буд. заводів колиш. СРСР (у Києві – завод «Більшовик»). Завдяки надійності конструкції та високим тактико-тех. характеристикам ці міномети і понині знаходяться на озброєнні армій багатьох країн світу, зокрема і України.

Г. О. Бойко

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Гобято Леонід Миколайович / Г. О. Бойко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-25079

Том ЕСУ:

6-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

25079

Кількість переглядів цього року:

60

Схожі статті

Пухлянко
Людина  | 2024
Т. О. Рощина
Дмитренко
Людина  |  Том 8 | 2016
В. С. Боровиков
Нусбаум-Гілярович
Людина  | Том 23 | 2021
О. В. Головачов

Нагору