ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Голоценові відклади

ГОЛОЦЕ́НОВІ ВІ́ДКЛАДИ – відклади, що утворилися протягом голоцену антропогенового періоду. В Україні представлені переважно річковими (алювіал.), озерно-болот., лиманно-мор. генет. типами і ґрунтами. Алювіал. Г. в. складають низькі та високі рівні заплав. терас. У долинах рік басейнів Дніпра, Зх. Бугу та Молочної вони представлені пісками руслової фації й піщано-глинистими породами заплав. та старич. фацій заг. потужністю до 3–5 м, у гірських та передгір. р-нах — несортованим гравійно-галечник. матеріалом (див. Алювіальні відклади). Озерно-болотні Г. в., поширені в основному на Поліссі, представлені суглинками та глинами з прошарками торфу й мулу, їхня пересічна потуж. 15 м. Лиманно-мор. Г. в. на шельфі і в лиманах Чорного й Азов. м. складаються з мулів, глин і пісків заг. потуж. 15–30 м (рідко більше). У голоцені утворився покрив сучас. ґрунтів, у якому простежуються етапи його розвитку. Менш поширені еолові відклади (дрібно- та тонкозернисті піски), що утворюють еолові форми рельєфу в Серед. Придніпров’ї та на Поліссі. Обмежену пл. мають обвально-осипні утворення в Крим. горах і Укр. Карпатах, відклади постійно діючих грязьових вулканів на Керчен. п-ові. До Г. в. належать і техногенні утворення відвалів, териконів і хвостосховищ, які займають площі до десятків квадрат. кілометрів у Кривбасі, Донбасі, Нікопол. марганцевому басейні та ін. Озерно-болотні Г. в. Черніг., Рівнен. і Житомир. областей містять родовища торфу й сапропелевих мулів. Еолові піски використовують для будівництва. Гравійно-галькові породи є колекторами ґрунт. вод, які служать джерелом водопостачання на Крим. п-ові, Закарпатті та Передкарпатті.

Літ.: Заморий П. К. Четвертичные отложения Украинской ССР. 1954; Бондарчук В. Г. Геологія України. 1959; Веклич М. Ф. Палеоэтапность и стратотипы почвенных формаций верхнего кайнозоя. 1982 (усі — Київ).

Г. В. Морозов

Рекомендована література

  1. Заморий П. К. Четвертичные отложения Украинской ССР. 1954;
  2. Бондарчук В. Г. Геологія України. 1959;
  3. Веклич М. Ф. Палеоэтапность и стратотипы почвенных формаций верхнего кайнозоя. 1982 (усі – Київ).
завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Г. В. Морозов
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
6-й
Дата виходу друком тому:
2006
Дата останньої редакції статті:
2023
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
26609
Вплив статті на популяризацію знань:
40

Голоценові відклади / Г. В. Морозов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-26609. – Останнє поновлення : 2023.

Holotsenovi vidklady / H. V. Morozov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at : https://esu.com.ua/article-26609. – Last update : 2023.

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Британська енциклопедія (Encyclopaedia Britannica)
Світ-суспільство-культура  |  Том 3  |  2004
С. О. Плахотнюк
Злучений українсько-американський допомоговий комітет (ЗУАДК)
Світ-суспільство-культура  |  Том 10  |  2010
О. С. Кучерук
Біла студія
Світ-суспільство-культура  |  Том 2  |  2003
С. А. Захаркін

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору