ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Водоохоронні ліси

ВОДООХОРО́ННІ ЛІСИ́ – ліси, які регулюють водний режим певної місцевості; смуги лісів по берегах річок, озер, водосховищ та інших водних об’єктів, що безпосередньо прилягають до русла річки чи берега водоймища. Осн. функції: стабілізація гідролог. режиму тер. водозборів; переведення поверхн. стоку вод у внутр.-ґрунтовий; регулювання рівня води у річках і охорона їх від забруднення; захист берегів від розмивання і попередження замулювання рік; зниження т-ри води і покращення умов нересту риб. В. л. виділяють уздовж річок довж. понад 25 км і навколо озер та водосховищ пл. понад 100 га; шир. В. л. встановлюється залежно від регіону, басейну морів, лісорослин. зони, довжини річок, умов рельєфу, висоти над р. м. і коливається в Україні від 300 м до 1000 м. У горах Криму і Карпат шир. їх із збільшенням протяжності схилу понад 500 м на кожні 100 м збільшується на 50 м, а зі зростанням крутизни схилу понад 10° на 5° – додатково на 20 м проти встановлених норм. Схили крутизною понад 30°, що прилягають до рік, повністю включаються у заборонені смуги. Навколо озер і водосховищ ширина В. л. дорівнює ширині виділених смуг вздовж річок, які впадають або витікають з них. Для рік довж. понад 1000 км і озер та водосховищ пл. понад 10 тис. га ширина смуг встановлюється спец. рішеннями.

Заборонені смуги лісів по берегах водних об’єктів виділяються із лісів 2-ї групи. У лісах 1-ї групи, віднесених до ін. категорій захисту з більш суворим режимом ведення ліс. господарства, вказані смуги не виділяються. У В. л. встановлюється спец. режим ведення ліс. госп-в, спрямов. на підвищення їх водоохорон. і ґрунтозахис. ролі. У них проводяться рубки догляду, сан. рубки, допускаються лісовідновні рубки. Широко практикується штучне лісовідновлення та лісорозведення.

В Україні пл. В. л. 271,4 тис. га із запасом 51,1 млн м3. У Карпатах пл. В. л. 66,9 тис. га.

С. А. Генсірук, М. Н. Зеленський

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Водоохоронні ліси / С. А. Генсірук, М. Н. Зеленський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-27341

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Водойми

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

27341

Кількість переглядів цього року:

10

Схожі статті

Минка
Людина  |  Том 20 | 2018
Т. В. Добко
Герасим'юк
Людина  |  Том 5 | 2006
І. М. Дзюба
Камінський
Людина  |  Том 12 | 2021
О. І. Панченко

Нагору