ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Галичфарм

«ГАЛИЧФА́РМ»  — підприємство з виготовлення фармацевтичних препаратів. Засн. 1992 у Львові на базі держ. підприємства ВО «Львівфарм», що починає свою історію від 1826, коли чес. підприємець П. Міколяш відкрив у Львові аптеку «Під зіркою». Спочатку ліки виготовляли з напівфабрикатів, які закуповували у Відні. На поч. 1900 П. Міколяш відкрив фармацевт. фірму «Петро Міколяш і Спілка», що стало важливим етапом розвитку хім.-фармацевт. промисловості в Галичині. 1910 фірма одержала концесiю на відкриття фармацевт. ф-ки «Лаокоон», на якій було розпочато масове виготовлення за традиц. технологіями пігулок, мазей, пластирів, екстрактів, настоянок, розчинів для інфузій та підшкір. ін’єкцій. 1913 на 3-й міжнар. хім.-фармацевт. виставці у Відні продукція львів. ф-ки «Лаокоон» відзначена золотою медаллю і почес. дипломом. Ф-ка почала продукувати й власнi фiрм. препарати, зокрема популяр. на той час препарат арсену для пiдшкiр. iн’єкцій. 1921 ф-ка перетворилася в АТ з обмеженою відповідальністю і вийшла з-під юрисдикції фірми «Петро Міколяш і Спілка», а у 1923 стала самостій. АТ, капітал якого становив 115 тис. злотих. Станом на 1937 він зріс до 253 тис., а в 1938 — до 414 тис. злотих. Товариство хім. закладів «Лаокоон» (так у 20–30-і рр. іменувалася ф-ка) мало такі дільниці: хім.; органопрепаратів; галенових, патент. препаратів; лікар. рослин і реактивів. 1938 на «Лаокооні» виготовлено понад 65,8 т продукції вартістю бл. 844,5 тис. злотих. Органопрепарати з маркою «Лаокоон» (оварин, пітуітрин, панкреатин, тиреоідин, тестекулін, омнопон, препарати вісмуту) реалізовували в аптеках міст Галичини й Польщі. Ф-ка випускала 19 найменувань препаратів у 80-ти упаковках. Окрім того, в номенклатурі продукції було 43 патентні препарати, 87 — ампул., 7 — ветеринар., багато таблеткованих і фасованих галенових препаратів. Хім. відділ підприємства виготовляв саліцилову, ізовалер’янову, молочну кислоти та їхні похідні, що свідчить про досить високий на той час техніко-технол. рівень виробництва. 1939 рад. влада націоналізувала у числі перших «Лаокоон», а 1945 підприємство отримало нову назву — завод мед. препаратів «Лаокоон». У структурі підприємства були відділи: вироб., тех. контролю, адм.-госп., постачання і збуту, бухгалтерія, аналітична лаб. та допоміжні служби. Через рік функціонувало шість цехів: напівфабрикатів, гормонів, біоорган. синтезу, ампульний, таблетковий, фасувально-пакувальний. 1947 в основному закінчено реконструкцію існуючих цехів та відкрито два нові цехи — ампульний і готових лікар. засобів. Освоєно таблеткування і дражування лецитину, випуск гепарину з печінк. екстракту, технологію виробництва сірко-ртут., цинк., сірчаної та іхтіолової мазей, а також настоянок.

«Г.» успішно співпрацює з наук.-дослід. організаціями України, зокрема підприємство освоїло випуск нового тіотріазоліну, розробленого Запоріз. мед. університетом (кер.– проф. І. Мазур) і Держ. наук. центром лікар. засобів (кер.– проф. В. Георгієвський). Нині діяльність тисяч. колективу сфокусована на виконання ретельно розробленого поетап. підходу до впровадження норм GMP, що передбачає реструктуризацію проблем. зон і поступовий перехід до менш пріоритет. дільниць. У 2000 створ. відділ забезпечення якості, у функції якого входять підготовка заводу до роботи за стандартами GMP; обсяг продаж зріс на 46 %, що більше середньостатистич. показника по галузі. Підпр-во взяло участь у 5-му Укр. нац. конкурсі якості упр. і стало його фіналістом. «Г.» — переможець 3-го нац. рейтингу «Панацея — 2002» у номінації «За збереження і розвиток традицій». Від 2005 — у складі корпорації «Артеріум». Виконав. дир. — О. Симиренко.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
28403
Вплив статті на популяризацію знань:
452
Бібліографічний опис:

Галичфарм / М. І. Городечна // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-28403.

Halychfarm / M. I. Horodechna // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-28403.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору