ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Гідроелектростанція

ГІДРОЕЛЕКТРОСТА́НЦІЯ (ГЕС) — комплекс споруд та устаткування для перетворення енергії водного потоку, що виникає при падінні (напорі) води, в електричну. На річках рівнинних і передгірних районів створюють переважно за допомогою греблі. Будівлю ГЕС споруджують поруч із греблею, частину устаткування встановлюють усередині греблі або ж безпосередньо за нею у нижньому б’єфі. На гірських річках найчастіше будують дериваційні ГЕС, напір у яких створюють переважно за допомогою дериваційних водоводів (каналів, труб, тунелів) за рахунок різниці відміток початку і кінця водоводу або шляхом застосування греблі і деривації водночас.

Основне енергетичне устаткування розміщують у приміщенні ГЕС: у машинному залі — гідроагрегати, допоміжне обладнання, зокрема устаткування автоматичного керування і контролю; у центральному посту керування — пульт оператора-диспетчера, або автооператор гідроелектростанції. Трансформаторна підстанція (для підвищення напруги) може бути як усередині будинку ГЕС, так і в окремих будівлях чи на відкритих майданчиках.

За потужністю (у МВт) ГЕС поділяють на потужні (понад 250), середні (25–250) та малі (менша 25-ти). Потужність залежить від напору, витрати води через гідротурбіни та коефіцієнта корисної дії гідроагрегату. За величиною напору ГЕС поділяють на високо- (понад 60 м), середньо- (25–60 м) і низьконапірні (менший 25-ти м). На рівнинних річках напори рідко перевищують 100 м, на гірських за допомогою гребель можна створити напори до 300 м, за допомогою деривації — до 1500 м. Ця класифікація приблизно відповідає і типам енергетичного устаткування. На високонапірних ГЕС застосовують ковшові і радіально-осьові турбіни з металевими спіральними камерами; на середньонапірних — поворотно-лопаткові та радіально-осьові турбіни з залізобетонними і металевими спіральними камерами, на низьконапірних — поворотно-лопаткові турбіни у залізобетонних спіральних камерах, іноді — горизонтальні турбіни в капсулах чи відкритих камерах. За схемою використання водних ресурсів і концентрації напорів ГЕС поділяють на руслові, пригребельні, дериваційні з напірними і безнапірними дериваціями, змішані, гідроакумулювальні (ГАЕС) та припливні (ПЕС). Особливе місце серед них займають дві останні.

Спорудження ГАЕС зумовлене зростанням потреб у піковій потужності великих енергетичних систем. Властивість ГАЕС акумулювати енергію ґрунтується на тому, що вільна в енергосистемі у певний період часу електроенергія використовується агрегатами ГАЕС, які, працюючи у режимі насоса, перекачують воду з водосховища до верхнього акумулювального басейну. В період піків навантаження акумульована таким чином енергія повертається до енергосистеми, і вода з верхнього акумулювального басейну трубопроводами надходить до гідроагрегатів, які працюють у режимі генераторів струму. Потужність окремих ГАЕС з такими оборотними гідроагрегатами сягає 1620-ти МВт (Корнуолл, США). ПЕС перетворюють енергію морських припливів у електричну, яка внаслідок періодичності припливів і відпливів може бути використана в енергосистемах лише разом з енергією регулювальних електростанцій, що заповнюють провали потужності ПЕС протягом доби чи місяців. 1967 у Франції завершено будівництво ПЕС загальною потужністю 240 МВт (24 агрегати).

За характером використання води й умовами роботи розрізняють ГЕС на ті, що працюють на природному стоці без регулювання, і ті, що працюють з регулюванням стоку — добовим, тижневим, сезонним (річним) і багаторічним. Найбільші ГЕС України побудовані на Дніпрі — 6 (див. Дніпровський каскад ГЕС) і Дністрі — 1. Із них лише Кременчуцька і Дністровська працюють при річному (з переходом на багаторічне) регулюванні стоку.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
черв. 2023
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
29495
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
1 325
цьогоріч:
311
Бібліографічний опис:

Гідроелектростанція / А. В. Яцик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-29495.

Hidroelektrostantsiia / A. V. Yatsyk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-29495.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору