ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Вулканічні гірські породи

ВУЛКАНІ́ЧНІ ГІРСЬКІ́ ПОРО́ДИ – гірські породи, пов’язані з вулканічною діяльністю. Утворилися в результаті виливу на поверхню лав або проникнення магми в кореневі зони вулканів (ефузивні породи – андезити, базальти, вулканічне скло); вибухових вивержень (пірокластичні породи – вулканічні туфи, туфобрекчії, вулканіч. попіл); перетворення порід під дією газових і гідротермальних складників. В. г. п. досить поширені в Україні; протерозойські – в межах УЩ і Волино-Поділ. монокліналі, палеозойські – у Дніпров.-Донец. западині і Карпат. покривно-складчастій споруді, мезозойські – в Карпат. та Крим. складчастих гірських спорудах, кайнозойські – у Закарп. прогині. Використовують В. г. п. і пов’язані з ними родовища: у Закарпатті андезити – як буд. камінь (Рокосовське, Шелестівське та ін. родовища), перліт – як легкий наповнювач бетонів, туфи – як стіновий та облицьовувал. камінь; з вулканіч. туфами пов’язані цеоліти. Неогенові ефузивні породи Закарпаття містять родовища бариту, поліметалів, золота (Біганське родовище комплекс. руд). Базальти Рівнен. та Донец. областей використовують як буд. камінь і частково – для виробництва мінерал. волокна та кам’яного литва. Розвідуються міденосні структури базальтів Волині.

Літ.: Заварицкий А. Н. Изверженные горные породы. Москва, 1961; Белоусов А. Ф., Кривенко А. П., Полякова З. Т. Вулканические формации. Новосибирск, 1982.

О. І. Отрешко

Рекомендована література

  1. Заварицкий А. Н. Изверженные горные породы. Москва, 1961;
  2. Белоусов А. Ф., Кривенко А. П., Полякова З. Т. Вулканические формации. Новосибирск, 1982.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Вулканічні гірські породи / О. І. Отрешко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-30106

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

30106

Кількість переглядів цього року:

207

Схожі статті

Карпінський
Людина  |  Том 12 | 2012
Д. Є. Макаренко
Чирвинський
Людина  | 2023
Д. Є. Макаренко
Лебедєв
Людина  |  Том 16 | 2016
Д. Є. Макаренко

Нагору