ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Гірничорятувальна служба

ГІРНИЧОРЯТУВА́ЛЬНА СЛУ́ЖБА  — сукупність органiзацiйно об’єднаних органiв управлiння, сил та засобiв, призначених для вирiшення завдань щодо запобiгання та лiквiдацiї надзвичайних ситуацiй техногенного i природного характеру та окремих їх наслiдкiв, проведення пошукових, аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт на підприємствах гірничої промисловості. Засн. 28 листопада 1902 на 27-му з’їзді гірничопромисловців Пд. Росії, який прийняв постанову про створення рятувал. станцій у ряді р-нів Донбасу. Нині, згідно з «Гірничим законом України», всі гірн. підприємства незалежно від форми власності в період їхнього будівництва, реконструкції, експлуатації, ліквідації або консервації обслуговуються держ. галузевими чи регіон. Г. с.

Держ. Г. с. створ. на штат. основі і є воєнізованими (Держ. воєнізована гірн.-рятув. служба; ДВГРС). Ці служби засн. на принципах єдиноначальностi, централiзацiї упр., статут. дисциплiни, особистої вiдповiдальностi. У них здійснюється спец. фіз. і псих. підготовка особового складу. Осн. задачею ДВГРС є здійснення екстрених і невідклад. заходів щодо порятунку людей, гасіння пожеж, ліквідації наслідків вибухів, раптових викидів вугілля і газу, обвалів гірських порід та виконання ін. робіт, де є необхідність у застосуванні засобів захисту органів дихання та спец. оснащення. Важливою задачею цієї служби є також контроль і нагляд за здійсненням на гірн. підприємствах профілактич. заходів, направлених на запобігання аварій. Осн. профес. підрозділом служб є Воєніз. гірн.-рятув. загін, що має у своєму складі гірн.-рятув. взводи і спец. підрозділи забезпечення: інж.-тех. служба, газоаналіт. лабораторії, взвод депресійних, газових і теплових зйомок, реанімац.-протишок. групи тощо.

Гірн.-рятув. взвод здатний самостійно проводити аварійно-рятув. роботи в повному обсязі (порятунок людей, розвідка, ліквідація аварій та їх наслідків). Він дислокується у р-ні розташування об’єктів, які обслуговує, у радіусі звичайно не більш 15– 20 км від шахт. Взвод має у своєму розпорядженні комплекс тех. та житл. будинків, оперативні автомашини, комплект гірн.-рятув. устаткування та оснащення тощо. Первин. оператив. одиницею взводу є гірн.-рятув. відділ., здатне самостійно виконувати окремі завдання щодо ліквідації аварії.

Крім держ. Г. с., для порятунку людей і ліквідації аварії у початк. стадії розвитку на шахтах із найбільш кваліфікованих гірників та інж.-тех. працівників створюють допоміжні добровіл. гірн.-рятув. команди (станції, служби), члени яких навчені осн. прийомам ведення аварійно-рятув. робіт і підготовлені до роботи у дихал. апаратах.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
30238
Вплив статті на популяризацію знань:
76
Бібліографічний опис:

Гірничорятувальна служба / В. І. Голінько // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-30238.

Hirnychoriatuvalna sluzhba / V. I. Holinko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-30238.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору