ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Гладун Іван Пантелеймонович

ГЛАДУ́Н Іван Пантелеймонович (1902, с-ще Лейдівуд, провінція Манітоба, Канада – 11. 04. 1991, м. Ванкувер, провінція Британська Колумбія, Канада) – український громадський діяч, публіцист у Канаді. Народився у сім’ї переселенців з Галичини. Працював будівельником, згодом учителював. 1928 погодився на співпрацю з канад. органами безпеки. Увійшов до КП Канади, 1930 направлений на 10-міс. навч. у Ленін. міжнар. університет в Москві. Тричі їздив в Україну. Повернувшись до Канади, викладав в укр. громад. закладах. Активно виступав проти комуніст. ідеології, намагаючись послабити комуніст. вплив серед робітн. руху. 1933 припинив співпрацю з органами безпеки. Після 2-ї світової війни на прохання офіц. структур опублікував у франко- і англомов. часописах Канади спогади про побачене в СРСР, а потім видав окремою книгою – «They Taught Me Treason» (Toronto, 1947; скороч. неавтор. укр. переклад – «Мене вчили зради», Вінніпеґ, 1948 і публікації в г. «Укр. вісті», Новий Ульм). Пізніше вийшли брошури Г. – «Московська імперія, як світова людоїдня», «Народовбивця “святая” Москва», «Москва – душа нації». Від 1948 у Торонто співпрацював з антикомуніст. г. «The Worker». Ініціював вид. націоналіст. г. «Наш вік» (1949–52), заснував видавництво (у якому вийшов «Словник чужослів» П. Штепи, 1977). Очолював канад. СВУ. Спогади про співпрацю з канад. органами безпеки виклав у кн. «Інколи й один у полі воїн» (Нью-Йорк; Торонто; Сідней, 1990).

Р. І. Доценко

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Гладун Іван Пантелеймонович / Р. І. Доценко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-30354

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

30354

Кількість переглядів цього року:

10

Схожі статті

Іванчук
Людина  |  Том 11 | 2011
Р. В. Пилипчук
Пайташ
Людина  | 2024
Я. Сирник
Шост
Людина  | 2024
Я. Сирник

Нагору