ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Глаукофан

ГЛАУКОФА́Н (від грец. γλαυκός – зеленуватий та ϕαίνω – здаюся, видаюся) – породоутворюючий мінерал класу силікатів. Група амфіболів. Na2Mg3Al2[(OH,F)|Si4O11]2. Сингонія моноклінна. Колір сіро-голубий, від синювато-фіолетового до синювато-чорного (залежно від вмісту заліза). Блиск скляний, шовковистий. Колір риски від безбарв. до сіро-голубого. Твердість 6. Щільність 3,1–3,4. Форма виділення: кристал., призмат., голчасті, стовбчасті, зернисті і волокнисті агрегати і видовжені зерна. Під плавил. трубкою плавиться в зелене скло, забарвлюючи полум’я в жовтий колір. Утворюється в основному в умовах метаморфізму фації глаукофан. сланців; в альбіт. метасоматитах; у залізистих кварцитах. Супутники: епідот, цоїзит, мусковіт, жадеїт, альмандин. Розповсюджений у породних метаморфіч. комплексах всіх континентів світу. Поклади знаходяться у Казахстані, на о-ві Сахалін (РФ), в Україні (Криворіз. залізоруд. басейн та в ін. частинах УЩ).

А. Я. Радзивілл

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Глаукофан / А. Я. Радзивілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-30387

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

30387

Кількість переглядів цього року:

2

Схожі статті

Кіш
Світ-суспільство-культура  | Том 13 | 2013
М. І. Зимомря, І. М. Зимомря
Літопис нот
Світ-суспільство-культура  | Том 17 | 2016
Л. В. Івченко
Вирізування
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
Р. М. Яців

Нагору