ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Консерваторія

КОНСЕРВАТО́РІЯ (італ. conservatorio — прихисток, притулок, від лат. conservare — зберігати, охороняти) — традиційна у багатьох країнах назва спеціалізованих музичних шкіл переважно середнього чи вищого рівнів підготовки. Назву «К.» вперше вжито в Італії на позначення притулків для бідних дітей та дітей-сиріт. У цих закладах діти опановували різні ремесла, особливо музику. Першу К. засн. 1537 в Неаполі. Упродовж 16 ст. було відкрито ще декілька К. у Неаполі й Венеції. Від 17 ст. інструм. музика і спів стали осн. професією, яку здобували вихованці К. У більшості країн К. здійснюють підготовку лише музикантів- виконавців, педагогів виконав. дисциплін, композиторів, натомість музикознавчу освіту здобувають в університетах. Незважаючи на різні нац. системи освіти й методики викладання, в усіх К. проводять заняття із спец. виконав. дисциплін, історії музики та муз.-теор. предметів. Відповідно до Болон. декларації, від 2006 більшість європ. К., що давали, крім вищої спец., ще й заг. вищу освіту, реорганіз. в муз. академії, муз. університети та університети мистецтв.

В Україні першу К. відкрито 1854 у Львові як інституцію Галиц. муз. товариства. 1913 засн. К. у Києві й Одесі на базі училищ та шкіл РМТ. Під час визв. змагань 1917–21 статус вищого мист. навч. закладу набув Муз. інститут М. Лисенка в Києві. Вищу муз. освіту здобували також у Львів. муз. інституті А. Нементовської (засн. 1902, від 1931 — Консерваторія ім. К. Шимановського), Консерваторії Польс. муз. товариства та Вищому муз. інституті (засн. 1903 у Львові, від 1912 — ім. М. Лисенка). 1912 А. Хибінський заснував у Львів. університеті першу в Україні каф. музикознавства (від 1914 — Інститут історії музики, від 1920 — музикології). К. функціонували також у Львові й Києві під час нім. окупації 1941–44. Держ. К., що діяли з різними назвами у найбільших культур. центрах України (Київ, Львів, Одеса, Харків, Донецьк) за часів колиш. СРСР, склали після 1991 базову систему вищої муз. освіти незалеж. України. Нині функціонують такі заклади консерватор. типу, як Нац. муз. академія України, Університет культури і мистецтв, Інститут музики ім. Р. Ґлієра (усі — Київ), Львів., Одес. і Донец. муз. академії, Харків. університет мистецтв. 2006 відновила діяльність Дніпроп. консерваторія.

Б. О. Сюта

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Б. О. Сюта
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
14-й
Дата виходу друком тому:
2014
Дата останньої редакції статті:
2023
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
3072
Вплив статті на популяризацію знань:
237

Консерваторія / Б. О. Сюта // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-3072. – Останнє поновлення : 2023.

Konservatoriia / B. O. Siuta // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at : https://esu.com.ua/article-3072. – Last update : 2023.

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Лятичівські вісті
Музика  |  Том 18  |  2017
К. М. Курилишин
Легенда
Музика  |  Том 17  |  2016
Б. Р. Пиц
Лемковина
Музика  |  Том 17  |  2016
М. Т. Новицька

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору