ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Гостомельський склозавод

«ГОСТО́МЕЛЬСЬКИЙ СКЛОЗАВО́Д»  — підприємство з виробництва склотари. Засн. 1912 у м-ку Гостомель (нині смт, підпорядк. Ірпін. міськраді Київ. обл.) купцем 2-ї гільдії Ш. Ґіберманом. На заводі виготовляли сорт. посуд, зокрема склянки, графини, мед. тару, лампове скло; кількість робітників становила бл. 400 осіб. Як осн. вид сировини використовували кварц. пісок, який видобували з місц. кар’єру, як паливо — деревину й торф. Після більшов. перевороту 1917 — із кооп. формою власності. Від 1919 до 1923 завод не працював. Протягом 1930-х рр. споруджено осн. скловар. цех та адм. корпус. 1932 на підприємстві провели реконструкцію та перевели його на виготовлення склотари. 1937 на заводі (вперше в Україні) запровадили напівавтомат. лінії ВШМ для виробництва пляшок місткістю 0,25 л. Наприкінці 1940-х — поч. 1950-х рр. проведено тех. переустаткування виробництва, змонтовано секційні автомат. машини типу АВ-2 та АВ-4, які поступово витіснили ручну працю. Підпр-во виготовляло склотару для парфумерії та пляшки, від 1960 спеціалізувалося з виготовлення парфумер. склотари. 1961 «Г. с.» газифіковано. У серед. 1970-х рр. після чергової реконструкції та встановлення нового устаткування на «Г. с.» виробляли бл. 65 млн шт. виробів зі скла. 1979 тут освоєно випуск поліетилен. плівки, а 1981 — рідини для зняття лаку. 1983–85 побудовано новий цех з виробництва склотари з 5-а шестисекцій. машинами (нині дільниця № 3) та новий складал. цех потуж. 150 т шихти за рік. Від 1993 — ВАТ. Новий етап широкомасштаб. оновлення вироб. потужностей «Г. с.» пройшов наприкінці 2002, коли на підприємстві вперше в Україні встановлено десятисекційну склоформуючу машинолінію, здатну виготовляти бл. 270-ти тис. пляшок на добу, а також нові автомати контролю і пакувал. машини. 2005 ВАТ увів в експлуатацію нові цехи з виробництва зеленої склотари потужністю 220 т на добу та з переробки склобою потужністю 10–20 т на год. (у виробництві використовують «суху» технологію, аналогу якій немає в Україні). Нині ВАТ «Г. с.» виготовляє склотару для лікеро-горілчаних напоїв, пива, слабоалкогол., безалкогольних напоїв та мед. тару. З-д має 4 скловарні печі і 9 сучас. машиноліній типу IS виробництва компаній «Emhart» (Німеччина) і «Maul Technologies» (Велика Британія), 3 з яких десятисекційні. Продуктивність підприємства складає бл. 1 млн 500 тис. штук склотари різної місткості на добу. Учасник та переможець міжнар. конкурсів. Підпр-во бере також участь у вирішенні соц. проблем Гостомеля. Голова правління — А. Гірник (від 2003).

Рекомендована література

  1. ВАТ «Гостомельський склозавод» // Скло України. К., 2004.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
6
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
31599
Вплив статті на популяризацію знань:
307
Бібліографічний опис:

Гостомельський склозавод / О. В. Микитенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-31599.

Hostomelskyi sklozavod / O. V. Mykytenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-31599.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору