ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Грічер-Черіковер Григорій Зиновійович

ГРІ́ЧЕР-ЧЕРІКО́ВЕР Григорій Зиновійович (1893, Полтав. губ. – 05. 05. 1945, побл. Ташкента) – кінорежисер. Навч. у Полтав. комерц. училищі, закін. Київ. художнє училище (1918). Був матросом, тривалий час жив на Суматрі і Камчатці. 1923 повернувся в РФ, навч. на курсах Б. Чайковського. Від 1924 – сценарист Держкіно (Москва), спільно з І. Тенеромо, Б. Леонідовим, І. Бабелем брав участь у написанні сценарію стрічки «Єврейське щастя», а під час зйомок – асист. О. Грановського. 1926 переведений на Одес. кіностудію Всеукр. фотокіноуправління, де зняв стрічку за мотивами роману «Блукаючі зорі» Шолом-Алейхема (сценарій І. Бабеля, який і запропонував Г.-Ч. як режисера), але фільм заборонений для показу в РФ (не зберігся). Того ж року Г.-Ч. зняв комедію «Підозрілий багаж» (про поїздку рад. інж. в США) та екранізував повість «Сорочинський ярмарок» М. Гоголя. 1927–28 поставив фільм «Крізь сльози» – за мотивами оповідань Шалом-Алейхема «Зачарований швець», «Мотеле – син кантора Пейса» і «Ножик» – про безправне життя євр. бідноти в цар. Росії. 1928 екранізував оповідання «Ґамбрінус» О. Купріна – під назвою «Напередодні» і зі значними змінами в дусі ідеол. вимог (роль Сашка-музиканта виконав А. Бучма). На Київ. кіностудії поставив стрічки «Квартали передмістя» (1930, сценарій М. Бажана) – єдиний у рад. кіно фільм про побут. антисемітизм, – і «Кришталевий палац» (1934, співавт. сценарію) – про небезпеку посталого у Зх. Європі фашизму. Помер від поранень, отриманих на фронті.

Літ.: Морозов Ю., Деревянко Т. Еврейские кинематографисты в Украине. 1910–1945. К., 2004.

Т. Т. Дерев’янко

Рекомендована література

  1. Морозов Ю., Деревянко Т. Еврейские кинематографисты в Украине. 1910–1945. К., 2004.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Грічер-Черіковер Григорій Зиновійович / Т. Т. Дерев’янко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-31918

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

6-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Людина

Ключове слово:

кінорежисер

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

31918

Кількість переглядів цього року:

6

Схожі статті

Деслав
Людина  | Том 7 | 2007
Л. В. Череватенко
Бенкендорф
Людина  |  Том 2 | 2016
О. Б. Парфенюк
Кучмій
Людина  | Том 16 | 2016
А. Макух

Нагору