ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Грошова база

ГРОШОВА́ БА́ЗА  — гроші, випущені в обіг центральним банком у національній валюті, що становлять основу для грошової системи країни і подальшої мультиплікації грошей. В умовах золотого стандарту Г. б. дорівнювала величині золотих резервів, нині — складається із готівки в обігу і резервів депозит. установ. Г. б. називають грошима підвищ. потужності або ефективності, оскільки кожна грош. одиниця може бути представлена декількома одиницями на рахунках у банках (зокрема якщо особа, що одержала заробітну плату, частину її поклала в банк, а банк видав кредит юрид. особі, яка, у свою чергу, поклала ці гроші в банк, то початк. грош. одиниця буде враховуватися у складі грош. пропозиції декілька разів). В Україні Г. б. розраховується як сукупність готівки в обігу і касах комерц. банків, обов’язк. резервів та коштів на кореспондент. рахунках.

Г. б. у результаті мультиплікації грошей визначає їх пропозицію і перетворюється у грошову масу, що дорівнює Г. б., помноженій на грош. мультиплікатор. Збільшення або зменшення Г. б. призводить до мультиплікац. ефекту у зміні грош. пропозиції. Г. б. збільшується шляхом купівлі центр. банком іноз. валюти, цінних паперів на відкритому ринку, рефінансування комерц. банків, викупу власних цінних паперів, зменшення коштів уряду на рахунках у центр. банку та деяких ін. операцій; зменшується — внаслідок продажу центр. банком іноз. валюти, цінних паперів на відкритому ринку, випуску влас. борг. зобов’язань, повернення комерц. банками коштів, отриманих раніше у порядку рефінансування, збільшення коштів на рахунках уряду в центр. банку тощо.

Г. б. в Україні збільшується високими темпами: у 2000 приріст склав 40 %, 2001 — 37,4 %, 2002 — 33,6 %, 2003 — 30,1 %, 2004 — 34,1 %, 2005 — 53,9 %. Внаслідок поглинання грошей економікою і підвищення рівня монетизації за цей період більш ніж удвічі це не призвело до знач. росту інфляції.

Рекомендована література

  1. Гальчинський А. С. Теорія грошей: Навч. посіб. К., 2001;
  2. Габбард Р. Г. Гроші, фінансова система та економіка / Пер. з англ. К., 2004;
  3. Гриценко А. А. Развитие форм обмена, стоимости и денег. К., 2005.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
6
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
32035
Вплив статті на популяризацію знань:
355
Бібліографічний опис:

Грошова база / А. А. Гриценко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-32035.

Hroshova baza / A. A. Hrytsenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-32035.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору