ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Грошовий обіг

ГРОШОВИ́Й О́БІГ – рух грошей у готівковій та безготівковій формах і виконання ними функцій засобу обігу та платежу. Г. о. обслуговує кругообіг товарів та послуг у процесі розширеного відтворення і здійснюється в межах грош. системи певної країни. Він підпорядк. дії закону про кількість грошей, необхід. для обігу. Відповідно до кількіс. теорії кількість грошей, необхід. для обігу, визначається за формулою амер. економіста І. Фішера MV = PY, де M – грош. маса; V – швидкість обігу грош. одиниці; P – абсолют. рівень цін; Y – реал. обсяги виробництва. Це найпростіший варіант, який дає можливість визначити необхідну для обігу кількість грошей. Але у підтриманні рівноваги у ринк. економіці, збалансованості між попитом і пропозицією важливу роль відіграє грош. маса, її структура і активність. Структуру грош. маси визначає співвідношення між її агрегатами, частка готівки, безготівк. розрахунків і кредит. грошей (цінні папери, що замінюють гроші). Важливе значення для Г. о. має активність грош. маси, тобто співвідношення тієї частки грош. маси, що використовується у готівк. та безготівк. обігах, і тієї, що знаходиться у формі нагромаджень в резервах та залишках на рахунках і лише потенційно бере участь у Г. о. Нині існує стала тенденція до скорочення частки готівк. грошей в обігу, натомість дедалі більше зростають безготівк. розрахунки і використовуються кредитні гроші (чеки, кредитні картки, депозитні сертифікати тощо). Розвиток кредит. системи та збільшення кількості видів послуг, що їх надають кредитні установи, впливають на зміну структури грош. маси і швидкість обігу грош. одиниці. Широка мережа взаємопов’язаних кредит. структур і їх висока тех. оснащеність дає можливість обслуговувати акти купівлі-продажу товарів та проводити ін. платежі незалежно від віддаленості між суб’єктами, які здійснюють угоду. На Г. о. також впливають обсяги банків. кредитування і ділова активність ринку: чим вища ділова активність і позичк. відсоток, тим швидше обертається грош. одиниця і зростає грош. маса, що знаходиться в обігу. Г. о. знач. мірою залежить від грошово-кредит. політики, яку проводять держава і центр. банк. За допомогою таких інструментів, як облікова ставка, норма резерву, операції на відкритому ринку, центр. банк може впливати на ціну грошей і їх кількість в обігу.

І. О. Лютий

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Грошовий обіг / І. О. Лютий // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-32040

Том ЕСУ:

6-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

32040

Кількість переглядів цього року:

234

Схожі статті

Менкес
Світ-суспільство-культура  | Том 20 | 2018
Ю. О. Бірюльов
Євшан-зілля
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2009
Ю. Д. Зайцев
Врачебное дело
Світ-суспільство-культура  | Том 5 | 2006
Г. О. Соловйова

Нагору