ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Коменсалізм

КОМЕНСАЛІ́ЗМ (від франц. commensal – співтрапезник) – один із типів міжвидових (ценотичних) взаємодій, у якому незалежно від наявності співжиття один партнер (коменсал) отримує певні пере­­ваги (живлення, захист від ворогів, пересування, помешкання тощо) від іншого (хазяїна, донора), на якого вони не мають помітного впливу. Це ознаки К., найчастіше вживані в окремих визначеннях, що можуть істотно різнитися між собою, заг.-прийнятого ж серед них немає. Коменсалом називають переважно партнера-користувача, хо­­ча, напр., в англомов. літературі – обох. Термін «К.» 1869 запровадив бельг. зоолог Ван Бенеден. Відомий приклад К. – мешкання поліхети Nereilepas у черепашках, зайнятих раками-саміт­­никами, зокрема Pagurus striatus, від яких вона отримує, крім жит­­ла, захист, залишки їжі, можливість пересування; при цьому вплив на рака не відчутний. К. – поселення дрібних сидячих форм біля ротових органів чи анал. отвору водних організмів заради живлення відповідно залишками їжі, екскрементами хазяїна. В актив. рідині ловчих резервуарів комахоїд. рослини не­­пентес личинки комарів, бабок тощо мешкають, живлячись ко­­махами, яких приваблює ця рідина. Коменсалами тварин є де­­які водорості, що мешкають, напр., у шерсті лінивців. До К. відносять епіфітизм – поселення однієї рослини на поверхні іншої без живлення за її рахунок. Несимбіотич. К. – поїдання гієнами та шакалами залишків здобичі після лева, песцями – після білого ведмедя. Співвідношення К. з ін. типами ценотич. взаємодій не зовсім чітке, зокрема щодо паразитизму (ко­­рисні для одного, шкідливі для іншого) і мутуалізму (взаємокорисні) зумовлене мінливістю користі та шкоди залежно від умов. Синойкію, що полягає у су­­то простор. взаємодіях за відсутності живлення, розглядають і як синонім К., і як ширше, вуж­­че або зовсім безвідносне поняття. Поширене тлума­чення інквілінізму (мешкання у чужому житлі) як форми К. суперечить критерію відсутності шкоди.

Літ.: Скрябин К. И. Симбиоз и паразитизм в природе. Петроград, 1923; Федорук А. Т. Экология. Минск, 2010.

О. М. Піндрус

Рекомендована література

  1. Скрябин К. И. Симбиоз и паразитизм в природе. Петроград, 1923;
  2. Федорук А. Т. Экология. Минск, 2010.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Коменсалізм / О. М. Піндрус // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-3211

Том ЕСУ:

14-й

Дата виходу друком тому:

2014

Дата останньої редакції статті:

2014

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

3211

Кількість переглядів цього року:

825

Схожі статті

Ніжинський дует баяністів
Світ-суспільство-культура  | Том 23 | 2021
Г. В. Самойленко
Кіффер
Світ-суспільство-культура  | Том 13 | 2013
Я. І. Кравець
Кубанський козацький хор
Світ-суспільство-культура  | Том 15 | 2014
І. М. Сікорська

Нагору