ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Велике біле братство

ВЕЛИ́КЕ БІ́ЛЕ БРА́ТСТВО – неорелігійна течія; синкретична тоталітарна секта, що поєднала елементи давньої ведичної релігії, буддизму, кришнаїзму, християнства, вчення Реріхів, окультизму і гностицизму. Ін. назва – Юсмалос. Засн. 1990 у Києві. Джерел. базою віровчення секти стали книги «Юсмалос», «Третій заповіт», «Євангеліє епохи Водолія», «Агні-йога». Засн. і кер. – Ю. Кривоногов та М. Цвигун (проголосила себе втіленням Ісуса Христа та Богоматері і назвалася Марією Деві-Христос і Матір’ю Світу). В. Б. Б. стверджувало, що Бог поєднує чол. (Ісус Христос) та жін. (св. Дух) начала в одній людині і може зійти на землю в особі жінки або чоловіка. Марія Деві-Христос вважалася монадою-експлантацією Ісуса Христа і св. Духа і разом з Юоаном Свамі (Іоаном Хрестителем), що ним назвався Ю. Кривоногов, нібито випромінювали енергію Живого Бога – фохат, якою вони хрестили, здійснювали чудеса і знищували тих, хто не сприймав їхнє вчення. Секта вороже ставилася до ін. конфесій. Прихильники В. Б. Б. вважали сучасне суспільство сатанинським (позначалося «числом звіра» – 666), пророкували близький кінець світу. Велику роль мали неоапокаліпт. віщування кінця світу (останній був признач. на листопад 1993 з центром у Києві). Стверджувалося, що в день кінця світу 144 тис. прихильників секти вознесуться на небо до божеств. Дуади (Марія Деві-Христос та Юоан Свамі) і будуть вершити Страшний Суд із сефоритами – небес. іпостасями Дуади. З обраних юсмаліан буде створ. сьому расу Нового Єрусалиму. Відомі випадки, коли діти й молодь під впливом новоявлених «месій» цуралися батьків, залишали домівки. 1993 у секті відбувся розкол, спричинений несприйняттям послідовниками Марії Деві Христос спроб Ю. Кривоногова надати діяльності екстреміст. характеру. М. Цвигун прокляла Ю. Кривоногова і оголосила його Антихристом. 10 листопада 1993 чл. братства проникли в Софій. собор у Києві для проведення там служби. Кер. секти затримано і засуджено. Антисусп. діяльність секти заборонено правоохорон. органами.

Літ.: Гринько В. Велике Біле Братство як неорелігійний феномен. К., 1998; Шангіна Л. Ціна надії: Як суспільство має захистити себе від небажаних впливів неорелігій // Укр. думка. 2002, 25 квіт.

О. О. Михайлов

Рекомендована література

  1. Гринько В. Велике Біле Братство як неорелігійний феномен. К., 1998;Google Scholar
  2. Шангіна Л. Ціна надії: Як суспільство має захистити себе від небажаних впливів неорелігій // Укр. думка. 2002, 25 квіт. Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Велике біле братство / О. О. Михайлов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-32712

Том ЕСУ:

4-й

Дата виходу друком тому:

2005

Дата останньої редакції статті:

2005

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

32712

Кількість переглядів цього року:

82

Схожі статті

Буряти
Світ-суспільство-культура  | Том 3 | 2004
І. В. Отрощенко
Ґрааль
Світ-суспільство-культура  | Том 7 | 2007
О. О. Ладік, О. С. Іщенко
Вопросы теоріи и психологіи творчества
Світ-суспільство-культура  | Том 5 | 2006
І. Д. Бажинов

Нагору