ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

В сім'ї вольній, новій

«В СІМ’Ї́ ВО́ЛЬНІЙ, НО́ВІЙ» – щорічне шевченківське літературно-мистецьке свято. Засн. 1981 згідно з постановою ЦК КПУ та РМ УРСР від 23 грудня 1980, від 1984 – всесоюзне. Мало підкреслити не лише шану до Т. Шевченка, а й здійснення його заповітів у «сім’ї братніх народів» – СРСР. Розпочиналося 9 березня в Києві покладанням квітів до пам’ятників Леніну, Т. Шевченкові та О. Пушкіну, монумента Жовтн. революції. На урочистому вечорі у Київ. опер. театрі виступали укр. письменники, гості з Москви та респ. СРСР. Урочистості відбувалися на батьківщині поета – в селах Моринці та Шевченкове, Черкасах, на Чернечій горі в Каневі. Попри відверто пропагандистський характер, в інтересах компарт. ідеології, святкування сприяли популяризації творчості Кобзаря, супроводжувалися виданням його творів мас. тиражами. Від 1988 свято проводилося 22 травня (в день перепоховання Т. Шевченка) як продовження березневих урочистостей, тривало кілька днів – у Києві, на батьківщині Т. Шевченка, а також у РФ – Ленінграді (нині С.-Петербург), Орську, Оренбурзі, Казахстані, Каракалпакії, ін. місцях, пов’яз. із життям Кобзаря. Учасники свята – відомі діячі культури України, колиш. респ. СРСР, зарубіж. країн. У програмі – урочисті вечори, концерти, наук. конф., зустрічі з письменниками на підприємствах, у навч. закладах. Під час свята відкривалися музейні експозиції, літ. та художні виставки, виконувалися муз. твори, присвяч. Т. Шевченку, ставилися вистави за його творами, демонструвалися кінофільми, влаштовувалися книжк. ярмарки. До знамен. події приурочуються нові видання творів поета, монографії про його творчість, література про шевченків. місця. Матеріали свята (статті, виступи учасників, гостей, наук. розвідки), нові художні твори про Т. Шевченка опубл. у зб. «В сім’ї вольній, новій. Шевченківський збірник».

У незалеж. Україні шевченків. дні урочисто відзначаються 9 березня і 22 травня; центром травневих свят щоразу визначається інша область. Так, 2005 центром свят стала Кіровоградщина. Традиційними стали святкові вечори у Нац. опері 9 березня з представленням нових лауреатів Нац. премії України ім. Т. Шевченка та паломництво до Канева на Тарасову гору 22 травня з участю керівників держави.

Т. І. Березюк

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

В сім'ї вольній, новій / Т. І. Березюк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-32793

Том ЕСУ:

4-й

Дата виходу друком тому:

2005

Дата останньої редакції статті:

2005

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

32793

Кількість переглядів цього року:

61

Схожі статті

Веселка
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
Л. І. Саєнко
Зірки світового балету
Світ-суспільство-культура  | Том 10 | 2010
Т. І. Мельникова
Земля
Світ-суспільство-культура  | Том 10 | 2010
Б. І. Мельничук

Нагору