ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Вакуолі

ВАКУО́ЛІ (франц. vacuoles, від лат. vacuus — порожній) — порожнини в цитоплазмі рослинних і деяких тваринних клітин, заповнені рідиною (клітинним соком). У клітинах безхребетних (губки, кишковопорожнинні, війчасті черви, деякі молюски), багатьох одноклітинних організмах та у фагоцитах вищих тварин утворюються травні В., які входять у групу вторинних лізосом і містять травні гідролітичні ферменти. У багатьох одноклітинних організмах є ще й пульсівні В., які, періодично скорочуючись, виводять із клітин продукти розпаду та регулюють осмотичний тиск.

У рослин В. утворюються у процесі росту клітин за участі локальних розширень ендоплазматичного ретикулума, в яких накопичується клітинний сік. Ці розширення (канальці, пухирці, цистерни) відчленовуються від ретикулума й округляються, а мембрана ретикулума перетворюється на тонопласт (мембрана, що відокремлює В. від цитоплазми). Уважають, що в утворенні В. беруть участь й елементи апарату Ґольджі. У процесі росту і диференціації клітин численні дрібні В., поступово збільшуючись, зливаються одна з одною, утворюючи одну велику В., що займає 70–95 % об’єму дозрілої клітини. У більшості клітин є одна центральна В. і багато дрібних, розсіяних у пристінному шарі цитоплазми. Сукупність усіх В. рослинної клітини — вакуум.

Клітинний сік В. — водяниста рідина, що містить різноманітні неорганічні (фосфати, нітрати, хлориди) та органічні сполуки, які виділяє протопласт. У різних видів рослин і навіть у різних органах однієї рослини хімічний склад клітинного соку неоднаковий і може змінюватися з віком клітини.

В. сприяють регуляції водно-сольового обміну, підтриманню механічного напруження клітин і тканин (тургор), накопиченню низькомолекулярних водорозчинних метаболітів і запасних речовин (компартменталізація), виведенню з обміну токсичних речовин або їх знешкодженню з участю ферментів.

Рекомендована література

  1. Брайон О. В., Чикаленко В. Г. Анатомія рослин. К., 1982;
  2. Хржановський В. Г., Пономаренко С. В. Ботаніка. К., 1985;
  3. Войтюк Ю. О. та ін. Морфологія рослин з основами анатомії та цитоембріології. К., 1998.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
32955
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
1 491
цьогоріч:
249
Бібліографічний опис:

Вакуолі / М. М. Хомляк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-32955.

Vakuoli / M. M. Khomliak // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-32955.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору