ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Вальцювання

ВАЛЬЦЮВА́ННЯ  — обробка тиском, що полягає у деформуванні заготовки у вальцях для одержання готових деталей та заготовок під штампування. Заготовка може бути із металу, каучуку, пластмаси, гумових сумішей. Вальці — робочі органи дробил., борошномел., штампувал. та ін. машин у вигляді гладких або рифлених валків, циліндрів або конусів (які обертаються, як правило, у різних напрямках), що обробляють матеріал при проходженні його поміж ними. Звичайна конструкція вальців — два вали, що наближаються один до одного за допомогою регулювання гвинтів, які тиснуть на підшипники одного з валів. В. — високопродуктив. процес, що дозволяє одержувати точні заготовки при високому коефіцієнті використання. За призначенням вальцювал. стани поділяють на обтискні, заготівельні, сортові, листові, трубовальцівні та спеціальні. До обтискних станів належать блюмінги і слябінги. Блюмінг — великий обтискний реверсив. стан, на якому із гарячих злитків отримують напівфабрикати (найчастіше квадрат. перерізу) розміром від 150 × 150 мм до 450 × 450 мм, які називають блюмами. Слябінг — великий обтискний універсал. стан, призначений для вальцювання із гарячих злитків напівфабрикату — сляба, який має прямокут. переріз шириною до 2300 мм і висотою в межах 75–300 мм. Зі слябів у подальшому виготовляють листові вальцівки. На відміну від блюмінга, слябінг, крім двох горизонтальних, має ще два вертикал. валки, які обтискають бічні поверхні злитка. В. виготовляють шатуни, ланки транспортерів та ін. деталі машин, фасонні заготівки змінного перерізу під наступне штампування. Поширені гаряче та точне холодне В., зокрема лопаток турбін, що дозволяє оминути їх мех. обробку. В. забезпечує безперервне деформування й орієнтування волокон металу відповідно до конфігурації деталі, що надає їй високі мех. якості. В. каучуку і гумової суміші — осн. операція в гумовому виробництві, що має на меті переведення каучуку в пластич. стан для введення необхід. складових частин гумової суміші і подальшої обробки (плющення на листових каландрах, видавлювання на шприц-машинах, утирання в тканину каучуку на шпрединг-каландрах або розчинення). В. також застосовують для змішування і листування, зокрема каучуку і пластмаси, гумових сумішей.

Рекомендована література

  1. Развитие металлургии в Украинской ССР. К., 1980;
  2. Технология процессов обработки металлов давления. Москва, 1988;
  3. Ніколаєв В. О. Теорія обробки металів тиском. К., 1993.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
33041
Вплив статті на популяризацію знань:
142
Бібліографічний опис:

Вальцювання / М. Л. Жадкевич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-33041.

Valtsiuvannia / M. L. Zhadkevych // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-33041.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору