ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Вапняки

ВАПНЯКИ́  — осадові гірські породи, які складаються головним чином з кальциту. За складом домішок виділяють В. піщанисті, доломітизовані, бітумінозні та ін. Слабозцементовані відміни, складені з кальцитових решток мор. мікроорганізмів, називаються крейдою, перекристаліз. — мармуром. При вмісті глини понад 50 % В. переходять у мергелі. За походженням розрізняють В. хемогенні й біогенні, які можуть складати рифи. В. утворюються в тропіч. і субтропіч. зонах у мор. водоймах з прозорою незамуленою водою в умовах знач. мор. трансгресій. На території України В. поширені в різновік. нашаруваннях порід. Високоякісні флюсові В. добувають у Донбасі та на Крим. п-ові. Рифові В., що становлять 200–300-метрову продуктивну товщу в юрських відкладах у Крим. горах, використовують у металург., хім. і буд. промисловості. Родовища моховаткових і нумулітових пилял. В. розробляють на Крим. п-ові, у Причорномор’ї, у Вінн., Хмельн., Чернів. та ін. областях. Унікал. природ. утворенням є пасмо рифових В. неоген. віку завдовжки більш як 200 км — Товтри, або Медобори. Тут розробляють родовища В., які використовують у цемент. (Нігин. родовище) та цукр. (Нігин.-Вербків. родовище у Хмельн., Лисогір. — у Вінн. областях) промисловості. Враховуючи унікальність Товтр, актуал. є питання їх охорони. Родовища В. для виробництва цементу та вапна розвідані в багатьох регіонах України. В. використовують також для виробництва пластмас, мінерал. добрив, осушення нафтопродуктів і тканин, меліорації ґрунтів тощо.

Рекомендована література

  1. Дроботя В. Г. и др. Производство пильного камня-ракушечника и его применение в современном строительстве. К., 1981;
  2. Захваткин Л. Н. Опыт разработки сближенных пластов пильного известняка. Кишинев, 1989;
  3. Соколенко Ю. Е. Применение отходов добычи известняков в индустриальном строительстве. Николаев, 1989;
  4. Сементовский Ю. В. Минеральное сырье. Известняк: Справоч. Москва, 1999;
  5. Мережко Н. В. Особливості модифікування вапняку // ХПУ. 2001. № 4.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Ландшафти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
33111
Вплив статті на популяризацію знань:
263
Бібліографічний опис:

Вапняки / О. І. Отрешко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-33111.

Vapniaky / O. I. Otreshko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-33111.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору