ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Верхньодніпровський машинобудівний завод

«ВЕРХНЬОДНІПРО́ВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИ́Й ЗАВО́Д»  — підприємство машинобудівної галузі промисловості. Підпорядк. Мін-ву пром. політики України. Свою історію розпочинає від 1895, коли у зв’язку з прийняттям у Рос. імперії програми з продажу казен. напоїв було розроблено проект Верхньодніпров. казен. винного складу № 2, який почав діяти від 1897. У подальшому підприємство неодноразово змінювало свою назву та спеціалізацію: 1935–47 — експерим.-гідроліз. завод, де вперше в країні розроблено технологію отримання етил. спирту з деревної стружки, соломи, кукурудз. качана та ін. відходів; 1947–57 — ливарно-мех. завод Міністерства ліс. і паперороб. промисловості СРСР (випускав повноповоротні крани на коліс. ходу, шахтні електровози, агрегати для виробництва зошитів, машини для тиснення шпалер, продукцію для оборон. промисловості тощо); 1957–66 — маш.-буд. завод Дніпроп. Раднаргоспу (устаткування для целюлозно-папер. і хім. пром-стей, оборонна продукція); 1966–83 — завод паперороб. устаткування Мінхіммашу СРСР із союз. підпорядкуванням (випуск сортувалок, тріско- та сучкоуловлювачів, гідророзбивачів, очисників, сушил. камер, устаткування для оборон. і хім. пром-стей); 1983–92 — дослідно-експерим. завод Мінхіммашу СРСР (освоїв понад 150 типорозмірів спец. технол. устаткування для машин буд. заводів, випускав серійно батоноформівники для хлібопекарень малої потужності, устаткування для виготовлення основи друкар. плат); 1992–97 — дослідно-експерим. маш.-буд. завод Мінмашпрому України; від 1999 — ВАТ із сучас. назвою. У 1990-х рр. завод припинив випуск устаткування для оборон. і хім. пром-стей, товарів нар. вжитку, скоротив виробництво паперороб. устаткування і засобів технол. забезпечення. Натомість освоїв випуск 60-ти найменувань ін. устаткування (піднасадковий пристрій для домен. печей, лінія імпульс. формування ливар. форм тощо). Проте, у зв’язку з перехід. екон. періодом в Україні, попит на цю продукцію був обмежений. 1999 — початок відродження заводу, яке супроводжувалося модернізацією виготовленої продукції, застосуванням інновац. технологій, розширенням якіс. номенклатури продукції, проведенням реконструкції та оновлення технол. устаткування. Нині підприємство працює за 3-ма осн. напрямами діяльності — виробництво маш.-буд. продукції, гофрокартону і тари з нього та профіл. настилу і конструкцій з нього. Ген. дир. — М. Свиридов (від 1999).

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
33667
Вплив статті на популяризацію знань:
105
Бібліографічний опис:

Верхньодніпровський машинобудівний завод / О. М. Латиш // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-33667.

Verkhnodniprovskyi mashynobudivnyi zavod / O. M. Latysh // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-33667.

Завантажити бібліографічний опис

Євпаторійський авіаційний ремонтний завод (ЄАРЗ)
Підприємcтва  |  Том 9  |  2009
О. П. Пергат
Бериславський машинобудівний завод
Підприємcтва  |  Том 2  |  2003
П. В. Тищенко
Горлівський завод будівельних машин
Підприємcтва  |  Том 6  |  2023
В. Л. Гарбузов
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору