ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Верхньодніпровський машинобудівний завод

«ВЕРХНЬОДНІПРО́ВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИ́Й ЗАВО́Д» – підприємство машинобудівної галузі промисловості. Підпорядк. Мін-ву пром. політики України. Свою історію розпочинає від 1895, коли у зв’язку з прийняттям у Рос. імперії програми з продажу казен. напоїв було розроблено проект Верхньодніпров. казен. винного складу № 2, який почав діяти від 1897. У подальшому підприємство неодноразово змінювало свою назву та спеціалізацію: 1935–47 – експерим.-гідроліз. завод, де вперше в країні розроблено технологію отримання етил. спирту з деревної стружки, соломи, кукурудз. качана та ін. відходів; 1947–57 – ливарно-мех. завод Міністерства ліс. і паперороб. промисловості СРСР (випускав повноповоротні крани на коліс. ходу, шахтні електровози, агрегати для виробництва зошитів, машини для тиснення шпалер, продукцію для оборон. промисловості тощо); 1957–66 – маш.-буд. завод Дніпроп. Раднаргоспу (устаткування для целюлозно-папер. і хім. пром-стей, оборонна продукція); 1966–83 – завод паперороб. устаткування Мінхіммашу СРСР із союз. підпорядкуванням (випуск сортувалок, тріско- та сучкоуловлювачів, гідророзбивачів, очисників, сушил. камер, устаткування для оборон. і хім. пром-стей); 1983–92 – дослідно-експерим. завод Мінхіммашу СРСР (освоїв понад 150 типорозмірів спец. технол. устаткування для машин буд. заводів, випускав серійно батоноформівники для хлібопекарень малої потужності, устаткування для виготовлення основи друкар. плат); 1992–97 – дослідно-експерим. маш.-буд. завод Мінмашпрому України; від 1999 – ВАТ із сучас. назвою. У 1990-х рр. завод припинив випуск устаткування для оборон. і хім. пром-стей, товарів нар. вжитку, скоротив виробництво паперороб. устаткування і засобів технол. забезпечення. Натомість освоїв випуск 60-ти найменувань ін. устаткування (піднасадковий пристрій для домен. печей, лінія імпульс. формування ливар. форм тощо). Проте, у зв’язку з перехід. екон. періодом в Україні, попит на цю продукцію був обмежений. 1999 – початок відродження заводу, яке супроводжувалося модернізацією виготовленої продукції, застосуванням інновац. технологій, розширенням якіс. номенклатури продукції, проведенням реконструкції та оновлення технол. устаткування. Нині підприємство працює за 3-ма осн. напрямами діяльності – виробництво маш.-буд. продукції, гофрокартону і тари з нього та профіл. настилу і конструкцій з нього. Ген. дир. – М. Свиридов (від 1999).

О. М. Латиш

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Верхньодніпровський машинобудівний завод / О. М. Латиш // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-33667

Том ЕСУ:

4-й

Дата виходу друком тому:

2005

Дата останньої редакції статті:

2005

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

33667

Кількість переглядів цього року:

12

Схожі статті

Житомирський ремонтно-механічний завод
Підприємcтва  | Том 9 | 2009
В. Б. Рафальський
Київський верстатобудівний концерн
Підприємcтва  | Том 12 | 2012
О. А. Малишев
Дніпропрес
Підприємcтва  | Том 8 | 2008
Г. М. Кононенко

Нагору