ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Вечорниці

ВЕЧОРНИ́ЦІ – давня форма дозвiлля молодi в українському селi. Ін. назви – досвiтки, вечурки, вечiрки. Вiдбувалися у вiльний вiд с.-г. робiт час – пiзньої осені та взимку, припинялися у Великий піст та жнива. В основi нар. форм розваг молодi передбачалося i труд. виховання. На В. та досвiтки збиралися у хатi вдови чи людей похилого вiку. Дiвчата приносили прядiння, вишивання, плетiння. На Кам’янеччинi разом лущили насiння кукурудзи. На Лемкiвщинi було необхідно закінчити прясти до новорiч. свят, щоб не насмiхалися хлопцi. Робота чергувалася з танцями, спiвом, жартами, iграми. На Лiвобереж. Українi та Полiссi хлопцi й дiвчата залишалися на В. ночувати у «досвiтчаної» матерi, цнотл. поведiнку неодруж. молодi регламентував звичай. На Правобереж. Українi бiльш поширенi були деннi недiл. гуляння молодi. Дiвчинi не личило залишатися на гуляннi пiсля заходу сонця. У Карпатах В. проходили з участю молодi й старшого поколiння у формi вечорiв оповiдачiв, казкарiв, спiвакiв. Восени В. вiдновлювали вiд 2-ї Пречистої (21 вересня) або на Покрову (14 жовтня). Тодi дівчата робили складчину i варили вареники, а хлопцi наймали музики. Великi святковi В. були на Катерини, Андрiя, Запусти та iн. Дiвчина, яку приймали до дiвочої громади, на першi В. мала зварити кашу. Сходилися парубки i «торгували» кашу. Хто давав бiльше грошей, той розбивав горщик із кашею, а за грошi наймали музики. На свої першi В. хлопцям треба було ставити парубкам могорич. На Подiллi хлопця «корiнували» на парубка, високо пiдкидаючи i вимагаючи вiдкуп. У багатьох р-нах України напередоднi весiлля наречена йшла з дружками в хату, де розважалися на В., i на знак прощання з дiвуванням варила там кашу, розбивала горщик із кашею, а дiвчата спiвали: «Ой каша, каша, розлуко наша». В. побутували у центр.-сх. р-нах України до 1920-х рр. 20 ст., а у зх. обл. – до 1940-х рр.

Літ.: Сумцов Н. Ф. Досветки и посиделки. К., 1886; Кувеньова О. Ф. Громадський побут українського селянства. К., 1966; Борисенко В. Традиції і життєдіяльність етносу: На мат. святково-обряд. культури українців. К., 2000.

В. К. Борисенко

Рекомендована література

  1. Сумцов Н. Ф. Досветки и посиделки. К., 1886;
  2. Кувеньова О. Ф. Громадський побут українського селянства. К., 1966;
  3. Борисенко В. Традиції і життєдіяльність етносу: На мат. святково-обряд. культури українців. К., 2000.

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Вечорниці / В. К. Борисенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-33836

Том ЕСУ:

4-й

Дата виходу друком тому:

2005

Дата останньої редакції статті:

2005

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

33836

Кількість переглядів цього року:

171

Схожі статті

Антикліналь
Світ-суспільство-культура  | Том 1 | 2001
Б. І. Малюк
Думка
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
О. В. Мишанич
Журналъ министерства народнаго просвщенія
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2009
І. Д. Бажинов

Нагору