ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Виборчий процес

ВИ́БОРЧИЙ ПРОЦЕ́С  — регламентована Конституцією та законами України про вибори діяльність уповноважених органів та громадян України, спрямована на формування конституційного якісного і кількісного складу органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Гол. стадії (етапи) В. п.: проголошення або призначення виборів; утворення виборчих округів та виборчих дільниць; утворення виборчих комісій; висування та реєстрація кандидатів на виборні посади; проведення передвиборчої агітації; голосування; підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування і результатів виборів; реєстрація осіб, обраних на виборні посади; офіц. оприлюднення результатів виборів. Послідовність, порядок і строки проведення кожної стадії В. п. визначаються відповід. законами України про вибори. В. п. в Україні здійснюється на засадах законності та заборони незакон. втручання будь-кого у цей процес; політ. плюралізму та багатопартійності; публічності і відкритості; свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів і політ. партій, виборчих блоків політ. партій — суб’єктів В. п. до ЗМІ; неупередженості органів виконав. влади, органів місц. самоврядування, судів, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, ін. посад. і службових осіб до політ. партій, виборчих блоків політ. партій — суб’єктів В. п., кандидатів на виборні посади; добровіл. участі у виборах; рівності перед законом; альтернативності; обов’язковості призначення та проведення виборів; територ. організації виборів; організації підготовки і проведення виборів спец. незалеж. органами — виборчими комісіями. В Україні осн. суб’єктами В. п. у є громадяни, які мають право голосу (виборці); виборчі комісії; кандидати на виборні посади; політ. партії та виборчі блоки політ. партій, місц. організації політ. партій, їх виборчі об’єдн., які висунули кандидатів на виборні посади; офіц. спостерігачі від політ. партій, виборчих блоків політ. партій, місц. організацій партій, їх блоків, які висунули кандидатів, кандидатів на виборні посади, органи держ. влади та органи місц. самоврядування у випадках, передбачених законом. Засади і порядок участі суб’єктів В. п. у виборах визначаються Конституцією України та відповід. законами України про вибори.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
33918
Вплив статті на популяризацію знань:
863
Бібліографічний опис:

Виборчий процес / М. І. Ставнійчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-33918.

Vyborchyi protses / M. I. Stavniichuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-33918.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору