КОПІ́ЙКА — дрібна монета. В українській мові ця назва набула вжитку після пошире­н­ня на українських землях грошей Російської держави, у російській мові — після 1534, коли в ході грошової реформи великої княгині московської О. Глинської була за­проваджена монета, що за вартістю становила 1/100 тогочасного рубля і метрологічно дорівнювала Нов­­городським денгам, а тому іменувалася спочатку «новгородською денгою», або «новгородкою» і лише згодом — «копійкою» (від російського слова «копье» — спис, оскільки на монеті містилося зображе­н­ня ца­­ря у ви­гляді вершника зі списом у руці). У 16 ст. 1 рубль = 100 копі­йок = 200 московським денгам = 400 полушкам. Вага копійки по­стійно змен­­шувалася (у 16 ст. вона становила 0,68 г срібла), а проба ме­­талу (срібла) — погіршувалася. За часів царюва­н­ня Олексія Михайловича 1656–63 зроблено не­вдалу спробу за­провадити мідну копійку, рівноцін­ну срібній. Однак не­продумані дії уряду при­звели до т. зв. мідного бунту 1662 і припине­н­ня реформува­н­ня грошової системи. За­прова­­дже­н­ня мідної копійки, що за вартістю дорівнювала срібній, здійс­­нено грошовою реформою царя Петра І у 1704 році. 100 мідних копі­йок дорівнювали 1 срібному рублеві.

Від 18 ст. копійка стала основною роз­мін­ною монетою в Російській імперії. В обігу пере­бували монети номіналом 1/4, 1/2, 1, 2, 3, 4, 5, 10 копі­йок (з міді), 5, 10, 15, 20, 25, 50 копі­йок (зі срібла). На українських землях у ті часи побутувала власна система народних назв для імперських монет. Зокрема, мідну монету номіналом 2 копійки традиційно називали «шаг». Ця назва на­стільки закріпилася в українській мовній традиції, що у 1918 році уряд УНР офіційно викори­став її для по­значе­н­ня дрібних грошових знаків (марок-шагів), де 100 шагів дорівнювали 1 гривні.

За СРСР копійка була роз­мін­ною грошовою одиницею, що дорівнювала 1/100 рубля (крб). Випускали монети 1/2, 1, 2, 3, 5, 10, 15, 20, 50 копі­йок. Після проведе­н­ня в Україні грошової реформи і за­провадже­н­ня 1996 національної грошової одиниці за 1/100 гривні залишено назву «копійка», в обіг уведено монети номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 25, 50 копі­йок, щоправда, у 2019–20 монети номіналом 1, 2, 5, 10 і 25 копі­йок із готівкового обігу вилучено.