ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Виробне каміння

ВИРОБНЕ́ КАМІ́ННЯ  — мінерали та гірські породи, придатні для виготовлення художніх і декоративних виробів. Здебільшого В. к. непрозоре, його властивості проявляються при поліруванні. Каміння з гарним забарвленням використовують для прикрас і сувенірів, менш цінні відміни — як облицьовувал. каміння для оздоблення будівель і пам’ятників. Відомо бл. 40 мінералів та їхніх агрегатів, які відносять до В. к. Кольор. каміння було першою сировиною для виробного промислу на Русі. З овруц. пірофіліт. сланців виготовляли прясла, побут. речі, барельєфи, різьблені саркофаги. Для прикрас використовували бурштин, сердолік, гірський кришталь. У 18–19 ст. міжнар. слави набули укр. лабрадорити. У рад. часи досліджено раніше відомі й відкрито нові родовища В. к. На перших етапах розгорталися роботи з розвідки й оцінки родовищ облицьовувал. каміння, що було зумовлене широким застосуванням його в буд-ві. 1950 підготовлено карту та опис осн. родовищ. У колиш. СРСР Україна була осн. постачальником граніту, габро і лабрадориту для будівництва монум. споруд і пам’ятників. Від 60-х рр. проводяться дослідж. В. к. як сировини для худож.-сувенір. виробів. 1977 створено спеціаліз. об’єднання з розвідки та перероблення кольор. каміння «Західкварцсамоцвіти». В Україні відомо понад 120 перспектив. проявів В. к., пов’язаних із породами різних геол. формацій, — на Житомирщині, в Криму, Приазов’ї, Донбасі, Карпатах та ін. Відомі родовища пегматиту, лабрадориту, кварциту, мармуру, пірофіліт. сланцю, родоніту, гіпсу, алуніту, ангідриту. Досить великі прояви димчастого кварцу, моріону, гірського кришталю, содаліту, кольор. халцедону, яшми. Як В. к. можуть бути використані такі мінерал. утворення: гагат (чорна смолиста відміна сапропелевого вугілля) — у вугіл. прошарках Криму і Закарпаття; скам’яніле дерево (залишки дерев з тонкосмужк. малюнком деревини, заміщеної мінерал. речовиною) — в Донбасі, на Передкарпатті й Закарпатті, в Крим. горах, на Придніпров’ї, Придністров’ї й Побужжі. Малюнчастий кремінь сірого, коричн. і чорного кольору у вигляді гнізд і конкрецій поширений у породах крейд. віку на схилах Укр. щита; унакіт фісташк. і яскраво-зеленого кольорів з незвичай. малюнком — на серед. Придніпров’ї; туф вулкан. яшмовид. чорний, вишнево-коричн. та ін. — на Закарпатті. Графіч. пегматит з тонким голчастим малюнком — на пн.-зх. і пд.-сх. окраїнах УЩ; чорноморит (трас) зелений, смугастий та пейзаж. — у Криму. Високі декор. якості мають залізисті кварцити (джеспіліти) Криворіз. залізоруд. басейну. Обробляє В. к. сувенір. цех ювелір. ф-ки ВО «Західкварцсамоцвіти» у смт Володарськ-Волинськ Житомир. обл., дільниця дослід. заводу Інституту надтвердих матеріалів НАНУ та спеціаліз. майстерня Держбуду у Києві.

Рекомендована література

  1. Семенченко Ю. В., Агафонова Т. Н., Солонинко И. С. Цветные камни Украины. К., 1974;
  2. Киевленко Е. Я., Сенкевич Н. Н. Геология месторождений поделочных камней. Москва, 1983.

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Ландшафти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
34128
Вплив статті на популяризацію знань:
107
Бібліографічний опис:

Виробне каміння / Ю. І. Олексійчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-34128.

Vyrobne kaminnia / Yu. I. Oleksiichuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-34128.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору