ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Внутрішнє пасмо Кримських гір

ВНУ́ТРІШНЄ ПА́СМО КРИ́МСЬКИХ ГІР – одне з пасом Кримських гір. Простягається на 150 км від Інкерманських висот (побл. Севастополя) до м. Старий Крим майже суціл. дугою (переривається між містами Сімферополь та Білогірськ). Пересічна вис. 500 м, макс. – 738 м (г. Кубалач). У тектон. відношенні В. п. К. г. є пн.-зх. та пн. крилом Крим. складчасто-брилової споруди. В геол. будові беруть участь породи верхньокрейдового, палеогенового і частково нижньокрейдового віку, які утворюють монокліналь з нахилом на Пн. Зх. і Пн., з кутами падіння від 2–3 до 20°. У зх. частині, до Сімферополя, монокліналь має просту будову, лише подекуди ускладнену пологими антиклінал. виступами, і утворює куесту з 2-ма уступами: пд. (нижнім), складеним верхньокрейдовими мохуватковими вапняками, та пн. (верхнім) – з еоценових нумулітових вапняків. Потужність верхньокрейдових порід зменшується в напрямі Сімферополя. По лінії Сімферополь – Зуя, що відповідає зоні неглибокого (250–300 м) залягання складчастого фундаменту Скіф. платформи, геол. розріз дуже скорочений, у рельєфі спостерігається один карниз, складений нумулітовими вапняками. Між смт Зуя і горою Агармиш монокліналь розбита числен. скидами і зсувами на окремі блоки різної величини. Річки розчленовують пасмо глибокими долинами – каньйонами (Бельбец., Качин. та ін.) – на окремі масиви. Поширені денудаційні гори-останці (зокрема Чуфут-Кале, Тепе-Кермен, Ескі-Кермен), окремі куполоподібні вершини, оригін. форми вивітрювання (природні сфінкси, печери-гроти тощо). Ландшафтну структуру пасма становлять гол. чином куестово-лісові місцевості, в яких переважають низькорослі дубові ліси з типчаково-різнотрав. покривом на дерново-карбонат. ґрунтах та долинно-терасні місцевості з лучно-чорнозем. ґрунтами. Численні природоохоронні об’єкти. Р-н туризму.

Літ.: Ена В. Г., Кострицкий М. Е. Крымский полуостров. Сф., 1966.

О. В. Єна

Рекомендована література

  1. Ена В. Г., Кострицкий М. Е. Крымский полуостров. Сф., 1966.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Внутрішнє пасмо Кримських гір / О. В. Єна // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-35189

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

4-й

Дата виходу друком тому:

2005

Дата останньої редакції статті:

2005

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

35189

Кількість переглядів цього року:

58

Схожі статті

Дніпровсько-Бузький канал
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
Г. Г. Єфименко
Контрасти
Світ-суспільство-культура  | Том 14 | 2014
В. С. Грабовський
Напередодні
Світ-суспільство-культура  | Том 22 | 2020
Ю. І. Ковалів

Нагору