ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Біотехніка

БІОТЕ́ХНІКА  — галузь промисловості, основним видом діяльності якої є вирощування різноманітних мікроорганізмів (бактерій, грибів, одноклітинних водоростей, актиноміцетів, найпростіших тварин) з метою одержання лікарських препаратів, зокрема антибіотиків, а також інших корисних речовин і просто кормової маси. Мікроорганізми характеризуються надзвичайно високою біол. продуктивністю і здатні за 20–40 хв. подвоювати свою масу. Якщо корова живою масою 500 кг за добу створює бл. 500 г протеїну, що входить до складу молока, то аналогічна біомаса дріжджів за добу може створити до 500 ц протеїну. Водорості (залежно від виду та умов середовища) подвоюють свою масу за 6–48 год., трава — за 7–14 діб. Інший приклад: пшениця дає за рік 400–800 кг протеїну на 1 га, соя — 1800– 2500 кг, а водорості — 14–16 т. З усіх складових харчування людини і годівлі тварин найчастіше білок є тим чинником, недостатність якого в раціоні призводить до непродуктивних витрат інших пожив. речовин. Щоб якимось чином компенсувати нестачу деяких білків, людина споживає більше вуглеводів і жирів, що призводить до порушення обміну речовин і різних захворювань. Б. також виробляє кормовий протеїн, дефіцит якого в раціоні тварин гальмує виробництво м’яса. В цьому випадку для харчування мікроорганізмів використовують солому, різні побут. й пром. відходи, деревину, а також природ. газ і нафту. З цих матеріалів, які коштують дешево, мікроорганізми створюють дуже цінні для людини продукти. Для вирощування грибів часто використовують гній. Так, у Німеччині простериліз. коров’ячий послід засівають певними видами грибів із групи дощовиків і засипають у мішки з тонкої поліетиленової плівки. За 2–3 тижні виростають величезні білі кулі, а вся маса перегною переплітається грибницею і стає цінним кормом для великої рогатої худоби. Застосовуючи різні методи Б., з однієї тонни гною можна отримати 400– 800 м3 природ. газу метану або 135 кг штучної нафти.

Іншим важливим напрямом Б. є руйнування різних шкідливих забруднень і використання мікроорганізмів для очищення довкілля. У зв’язку з концентрацією промисловості, польотами людини в космос, урбанізацією, створенням великих тваринниц. комплексів і птахофабрик виникла необхідність спеціально розводити мікроорганізми, які виконуватимуть сан. функції й працюватимуть в очис. спорудах (див. Баланс енергії, Біологічне очищення води, Бродіння, Кругообіг речовин біологічний).

Рекомендована література

  1. Гродзинський А. М. Біотехніка. Сучасність і майбутнє // Серед природи і в лабораторії. К., 1983.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2004
Том ЕСУ:
3
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Техніка і технології
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
35344
Вплив статті на популяризацію знань:
134
Бібліографічний опис:

Біотехніка / Д. М. Гродзинський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-35344.

Biotekhnika / D. M. Hrodzynskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2004. – Available at: https://esu.com.ua/article-35344.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору