ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Болотні ґрунти

БОЛО́ТНІ ҐРУНТИ́ – група ґрунтів, що формуються в процесі заболочування суходолу та заростання водоймищ. Болотний тип ґрунтоутворення розвивається в разі надмірного зволоження під впливом специф. вологолюбної рослинності. Характерними його ознаками є оглеєння й торфо-нагромадження. Утворення Б. ґ. пов’язане з нестачею кисню, анаеробіозисом та уповільненим розкладом відмерлих болот. рослин. Профіль Б. ґ. характеризується наявністю торфових, оторфованих та глейових горизонтів. На території України Б. ґ. займають площу 1 млн 470 тис. га. Вони поширені в заплавах і прадавніх долинах рік, улоговинах, старорічищах, блюдцях, на дні балок тощо. Вкриваючи підпорядковані елементи ландшафту, Б. ґ. виконують важливі біосферні функції. Внаслідок меліорації та освоєння вони істотно послаблені або навіть утрачені. В Україні осушено майже 75 % усієї площі Б. ґ., що порушило екол. ситуацію в регіонах їх поширення (Полісся, Зх. Лісостеп та ін.). Ренатуралізація болот, ландшафтів передбачає повернення втрачених ними біосфер. функцій. Б. ґ. поділяють на мінеральні (містять більш як 80 % мінерал. речовин), оторфовані (вміст орган, речовин становить 29–40 %) і торфові, в профілі яких фіксуються суцільні торфові горизонти з вмістом орган. речовин 40–93 %. У мулувато-глейових ґрунтах під оторфованою дерниною залягає пронизаний кореневими рештками болот, рослин гумусний, сильно оглеєний важкосуглинковий горизонт, мулисті частки якого нерідко привнесені з еродованого водозбору. Б. ґ. з потужністю торфового горизонту за 20 см відносять до розряду торфо-болотних ґрунтів.

Р. С. Трускавецький

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Болотні ґрунти / Р. С. Трускавецький // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-36765

Том ЕСУ:

3-й

Дата виходу друком тому:

2004

Дата останньої редакції статті:

2004

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

36765

Кількість переглядів цього року:

103

Схожі статті

Лозівські вісті
Світ-суспільство-культура  | Том 17 | 2016
К. М. Курилишин
Збараське слово
Світ-суспільство-культура  | Том 10 | 2010
М. В. Галушко
Незалежності монумент
Світ-суспільство-культура  | Том 23 | 2021
О. В. Углова

Нагору