ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Борисоглібський собор

БОРИСОГЛІ́БСЬКИЙ СОБО́Р – пам’ятка архітектури 12–19 ст. у Чернігові. Спорудж. 1120–23 (за ін. джерелами – бл. 1170) місц. майстрами на фундаменті будівель поч. 11 ст. Перебудови – 1628, наприкінці 17 ст. і 1857. До 1786 Б. с. був осн. спорудою Борисогліб. монастиря. Характер. зразок будівлі черніг. архіт. школи. Первісно – хрещато-баневий, тринавовий, шестистовп., однобан., триапсидний. Фасади отиньковано з розграфленням на квадри, розчленовано півколонами, завершення – закомари. На рівні п’ят закомар – аркатур. пояс. У інтер’єрі у пн. і пд. стінах – по 3 ніші-аркосолії для князів. поховань. Хід на хори – у товщі зх. стіни. Б. с. оперізували галереї з двома хрещальнями (не збереглися). 1672 із Зх. у стилі укр. бароко прибудовано ротонду. 1857 перебудовано сх. частину: спорудж. нові апсиди. Після руйнувань, яких зазнав собор під час 2-ї світової війни, його реконструйовано (1957, арх. М. Холостенко), нашарування 17–19 ст. знято. Від 12 ст. збереглися різьбл. плити парапетів хорів, шифер. мозаїч. омфалій, фрагменти первіс. підлоги з кераміч. полив. плиток, фрагменти фресок на вікон. відкосах, а також срібні позолочені цар. врата (1702), відлиті в Данцизі (нині Ґданськ, Польща). У 50-х рр. 20 ст. виявлено білокам’яні різьбл. капітелі та наріжні камені, походження і датування яких не встановлено. Від 1972 у Б. с. відкрито музейну експозицію.

Літ.: Вечерський В., Годованюк О. та ін. Пам’ятки архітектури та містобудування України: Довід. Держ. реєстру Нац. культур. надбання. К., 2000.

В. В. Вечерський

Рекомендована література

  1. Вечерський В., Годованюк О. та ін. Пам’ятки архітектури та містобудування України: Довід. Держ. реєстру Нац. культур. надбання. К., 2000. Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Борисоглібський собор / В. В. Вечерський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-37194

Том ЕСУ:

3-й

Дата виходу друком тому:

2004

Дата останньої редакції статті:

2004

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

37194

Кількість переглядів цього року:

17

Схожі статті

Липківський Свято-Успенський Чоловічий Монастир УПЦ МП
Святині  | Том 17 | 2016
ігумен Герман (Кулакевич)
Дерманський Свято-Троїцький жіночий монастир УПЦ МП
Святині  | Том 7 | 2007
А. Ю. Ясиновський
Ладомирівський монастир святого Іова Почаївського
Святині  | Том 16 | 2016
М. І. Мушинка

Нагору