ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Бортницька зрошувальна система

БО́РТНИЦЬКА ЗРО́ШУВАЛЬНА СИСТЕ́МА – меліоративна система у Бориспільському та Броварському районах Київської області. Заг. пл. зрошуваних земель 40,4 тис. га. Перша черга системи (24,5 тис. га) введена в дію 1970, друга (15,9 тис. га) – 1978. Для зрошування використовують біологічно очищені стічні води Києва (перша черга) та підземні води алювіал. відкладів (друга черга). Поверхня масиву зрошуваних земель переважно рівнинна, поширені замкнуті зниження. Ґрунтовий покрив представлений ясно-сірими, сірими лісовими та темно-сірими опідзоленими ґрунтами і чорноземами опідзоленими. Ґрунтові води, прісні та слабомінералізовані, залягають на глиб. 8–25 м, на знижених ділянках на глиб. 2,5–3 м. Після очищення стічних вод гол. насосна станція (продуктивність її 7,22 м3/с) перекачує воду напірним трубопроводом на вис. 37 м у приймал. басейн першої черги Б. з. с. Далі по магістрал. каналу та його 7-ми відгалуженнях (заг. довж. 67,4 км) вода подається у міжгосп. мережу. Для зниження витрат на фільтрацію канали облицьовано бетоном та залізобетон. плитами. Міжгосп. мережу споруджено з азбоцементних труб заг. довж. 1118 км; вона складається з госп. та польових трубопроводів. Вода подається за допомогою 32-х насос. станцій до дощувальних машин типу «Дніпро» та «Волжанка». Для поліпшення водозабезпеченості та процесів упр. споруджено 7 басейнів-нагромаджувачів добового регулювання. Джерелом зрошування земель другої черги Б. з. с. є окремі водозабірні свердловини, з яких вода за допомогою насос. станцій подається у сталеві та азбоцементні трубопроводи міжгосп. мережі. У межах Б. з. с. діє 25 автоматиз. насос. станцій підкачки. Управління системою здійснюється з єдиного диспетчер. пункту (с. Бортничі Бориспіл. р-ну). На зрошуваних землях Б. з. с. вирощують овочі (зокрема картоплю) та кормові культури (кукурудзу на силос, кормові коренеплоди, багаторічні трави).

В. Д. Дупляк

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Бортницька зрошувальна система / В. Д. Дупляк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-37365

Том ЕСУ:

3-й

Дата виходу друком тому:

2004

Дата останньої редакції статті:

2004

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

37365

Кількість переглядів цього року:

38

Схожі статті

Козлова
Людина  |  Том 13 | 2013
Н. Ф. Науменко
Кваша
Людина  |  Том 12 | 2012
М. М. Дронь
Круглицька
Людина  |  Том 15 | 2014
В. М. Пахомова

Нагору