ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Бій на горі Лопата

БІЙ НА ГОРІ́ ЛО́ПАТА – бій між військами УПА та двома німецькими й однією угорською дивізіями. Відбувся 8 липня 1944 на г. Лопата (на межі Долин. і Сколів. р-нів, відповідно Івано-Фр. та Львів. обл.). Став найбільшою перемогою укр. повстанців над гітлерівцями й зірвав їхні намагання разом зі своїми союзниками зупинити й знищити 3 сотні Чорноліс. куреня, які розгорнутим фронтом шир. 10 км марширували з околиць Станіслава (нині Івано-Франківськ) на Зх. під командуванням В. Андрусяка, а також місцеві відділи УПА й Союзу карпат. вояків, що дислокувалися на пн. схилах Карпат. Бої тривали десять днів, вирішальний відбувся на г. Лисоня. Протягом усього дня повстанці успішно відбивали всі атаки ворога, що наступав з боку сіл Тисів і Поляниця (нині Долин. р-ну). Полк угор. військ намагався атакувати повстан. позиції від м. Сколе, але, обстріляний з кулеметів і важких гранатометів, розбігся. Увечері повстанці змусили й німців відступити. Особливо відзначилися сотні з куреня В. Андрусяка. В обороні повстан. позицій брала участь старшин. школа УПА «Олені» та місцеві відділи самооборони. У ворога здобуто значну кількість стрілецької зброї, ручних гранат, набоїв та ін. амуніції. Повстан. поет і публіцист М. Дяченко (Марко Боєслав) відгукнувся на цю перемогу поемою «Бій на Лопаті» («Слово і зброя: Антологія укр. поезії, присвяч. УПА і рев.-визв. боротьбі 1942– 67», Торонто, 1968). Ця гора, подібно до Маківки та Лисоні, стала місцем мас. паломництва українців зі всього світу. Оспівана вона і в повстан. піснях.

Літ.: Українська Повстанська Армія: Бойові дії УПА за 1943–50. Мюнхен, 1960; Подоляк Б. Бій на Лопаті // Літопис УПА. Торонто, 1987. Т. 3.

Г. В. Дем’ян

Рекомендована література

  1. Українська Повстанська Армія: Бойові дії УПА за 1943–50. Мюнхен, 1960;Google Scholar
  2. Подоляк Б. Бій на Лопаті // Літопис УПА. Торонто, 1987. Т. 3. Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Бій на горі Лопата / Г. В. Дем’ян // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-39890

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

2-й

Дата виходу друком тому:

2003

Дата останньої редакції статті:

2003

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Військо і зброя

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

39890

Кількість переглядів цього року:

6

Схожі статті

Дарницький табір військовополонених
Військо і зброя  | Том 7 | 2023
М. В. Коваль
Головний військовий клінічний шпиталь
Військо і зброя  | Том 6 | 2006
Г. Б. Перов
Евакуація
Військо і зброя  | Том 9 | 2009
О. П. Реєнт, О. Є. Лисенко, В. П. Філіпишин, В. Л. Савицький, В. І. Шапаренко

Нагору