ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Батюк Порфирій Кирилович

БАТЮ́К Порфирій Кирилович (28. 02 (11. 03). 1884, м. Зіньків, нині Полтав. обл. – 19. 04. 1973, Київ) – композитор, фольклорист і педагог. Член СКУ (1932). Закін. у С.-Петербурзі муз. школу Смоленського та муз. клас Придвор. співац. капели (1912).

Брав уроки скрипк. гри у П. Вилькомирського, вокалу навчався у В. Власова. 1913–20 – вчитель, методист хор. співу, хормейстер. Належав до молодої муз. школи 1920-х рр., зорієнтов. на творчі засади М. Леонтовича, зокрема на поліфонічність акапел. творів, стилістику хор. аранжування, жанр. розмаїття в обробках нар. пісень. У 1918 заснував школу муз. керівників сільс. хор. гуртків, 1919 – викл. муз. теор. дисциплін на курсах дошкіл. виховання (Зіньків); 1920–26 – викл. на пед. курсах для підготовки муз. кер. сільс. хор. гуртків, організатор (разом із П. Толстяковим) хору в Зінькові; 1929–33 – викл. муз.-теор. дисциплін у Охтир. пед. технікумі; 1933–41 – у Харкові: диригент самодіял. хор. колективів, методист Будинку худож. виховання дітей. 1944–46 – старший науковий співробітник ІМФЕ АН УРСР; 1946–48 – керівник хору Київ. парт. школи. Збирав і досліджував укр. нар. пісні. 1946 – учасник фоногр. фольклор. експедиції на Закарпаття, муз. розшифровки якої ввели в наук. обіг багатий матеріал для встановлення явища дуалізму інтервалів, відкритого П. Барановським. Працював переважно в жанрах вокал. музики, пройнятої укр. нар. мелосом. Здійснив хор. розклади зі збірника укр. нар. мелодій з голосу Лесі Українки у записах К. Квітки. Автор фортепіан. п’єс на теми укр. нар. мелодій «Дудочка», «Дзьобка», «Таночок» (1935– 41). Відомий як автор хору «Тихо над річкою» (слова С. Черкасенка). Інші твори – хори а капела («Заповіт» – для дит. хору, «Мені тринадцятий минало» – для міш. хору на слова Т. Шевченка; обидва – 1961), «Шевченкові» на слова Л. Волошина (1963), дві кантати (1967); твори для міш. хору: «У долині є криниця» (слова П. Амбросій), «На могилі високій» (слова П. Яценка, обидва – 1961), романси для хору із супроводом на слова О. Пушкіна, Т. Шевченка, С. Олійника, пісні, обробки укр. («Чи це ж тая криниченька», «По садочку ходжу», «Ой на горі бережечок») та мордов. нар. пісень для міш. хору, фортепіанні п’єси на укр. нар. теми та ін. У твор. доробку Б. є панегіричні твори, написані в дусі часу («За Сталіна голос народ подає», «Ой Сталіне, ріднесенький», «Підписався перший Сталін. Пісня про Стокгольмську відозву»; усі – 1950). Автор рукописного «Збірника народних пісень для школи в обробці для хору з фортепіано». Фольклорні матеріали Б. об’єднано у цикли: про 2-у світову війну, партизан. пісні, нар. пісні з Полтавщини та Харківщини (зберігаються у рукопис. фондах ІМФЕ НАНУ).

К. М. Луганська

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Батюк Порфирій Кирилович / К. М. Луганська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-41264

Том ЕСУ:

2-й

Дата виходу друком тому:

2003

Дата останньої редакції статті:

2003

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

41264

Кількість переглядів цього року:

48

Схожі статті

Бойченко
Людина  |  Том 3 | 2004
Ю. В. П’ядик
Кузьменко-Волошина
Людина  |  Том 15 | 2014
Є. І. Шевченко
Некрасов
Людина  |  Том 23 | 2021
Т. В. Тукова

Нагору