ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Авангард

АВАНГА́РД (від франц. аvant-garde, букв. – передова охорона) – елемент похідної охорони (зазвичай від дивізії – полк, від полку – батальйон) сухопутних військ, які здійснюють марш. А. виділяють, коли передбачається зіткнення гол. сил із супротивником. Завдання А. – забезпечити безперешкод. рух гол. сил: не допустити проникнення назем. розвідки й раптового нападу противника на війська, що охороняються, та забезпечити гол. силам вигідні умови для вступу в бій. Крім того, А. може виконувати завдання щодо знищення супротивника, який діє в смузі забезпечення або обороняє підступи до природ. перешкод тощо. Віддалення А. від гол. сил повинно бути таким, щоб у разі виявлення ним супротивника мати необхідний час для розгортання військ та організації вступу в бій. Ще у війнах стародав. світу війська, здійснюючи марш, виділяли авангард. У середні віки. у європ. арміях А. був складовою частиною не тільки похідного, а й бойового порядку. Запороз. козаки, використовуючи тактику «табору з возів», для наступу чи оборони в ролі А. мали рухомі загони кінноти. На поч. 19 ст. до А. входили значні сили, а їх командирами призначали досвідч. військовиків. А. виділяли не лише для прикриття гол. сил на марші, а й для переслідування ворога, який відступав. На поч. 20 ст. – зі збільшенням армій – роль А. зводиться переважно до охорони гол. сил на марші та забезпечення їх розгортання для бою.

В. В. Стрижевський

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Авангард / В. В. Стрижевський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42260

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Військо і зброя

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

42260

Кількість переглядів цього року:

20

Схожі статті

Бойова підготовка
Військо і зброя  | Том 3 | 2004
В. В. Стрижевський
Дарницький табір військовополонених
Військо і зброя  | Том 7 | 2023
М. В. Коваль

Нагору