ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Аеропорт

АЕРОПО́РТ (від аеро… і порт) — транспортне підприємство, яке забезпечує перевезення пасажирів, багажу, вантажів та пошти літаками цивільної авіації. За призначенням А. поділяються на внутрішні, які обслуговують авіаперевезення в межах України, і міжнародні, які обслуговують польоти літаків на міжнародних повітряних лініях і мають відповідно прикордонний, митний, санітарний та ін. види контролю авіаперевезень. Міжнародні А. повинні відповідати вимогам Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), Міжнародній асоціації повітряного транспорту (IATA) та Міжнародної ради аеропортів (АCІ). Залежно від річного обсягу пасажирських перевезень А. поділяють на п’ять класів, що позначають відповідними цифрами. А. з обсягом перевезень, що перевищують установлений для першого класу (10 млн пасажирів на рік) обсяг належать до позакласних, а з обсягом перевезень, меншим ніж для 5-го класу (100 тис. пасажирів на рік) — до некласифікованих.

А. складається з функціональнх частин: аеродрому, на якому здійснюються виліт і посадка літаків, і служб.-тех. території з необхідним комплексом будинків та споруд, до якого входять: об’єкти керування повітряним рухом, радіонавігації та посадки літаків — командно-диспетчер. пункт, радіолокаційні й радіопеленгаторні станції, приводні радіостанції, радіомаякові і світлосигнальні системи тощо (деякі об’єкти розміщують на аеродромі та відокремлених ділянках за межами А.); будинки та споруди обслуговування пасажир. перевезень — аеровокзал (термінал), привокзальна площа, готель тощо; будинки та споруди обслуговування вантаж. і пошт. перевезень — вантаж. склад (вантаж. термінал), відділення перевезення пошти, вантаж. двір; будинки та споруди тех. обслуговування літаків — ангар та ін. об’єкти авіац.-тех. бази; об’єкти забезпечення авіаційними паливно-мастил. матеріалами — витратний склад, система централізованої заправки літаків, трубні транспортні системи; будинки та споруди допоміжного виробничого призначення — управління аеропорту, інформ.-обчислюв. центр, об’єкти аварійно-рятувальної служби, служби спецавтотранспорту, аеродром. служби, режимно-охорон. служби тощо. В А. з великим обсягом перевезень може бути споруджено декілька аеровокзалів, готелів, ангарів та ін. об’єктів.

Сучасні великі А. займають значні площі земельних ділянок, напр., А. «Бориспіль» (Київ) і «Кансай» (Осака) мають площу по 500 га, «Сімферополь» — 1000 га, «Мюнхен» — 1500 га, «Руасі ан Франс» (Париж) — 3000 га, «Мірабель» (Монреаль) — 7500 га. При виборі місця розташування А., крім можливості відведення потрібних площ, враховують зручність і швидкість транспорт. сполучення з містом, допустимий рівень авіац. шуму на заселених територіях, перспективи розвитку міста і А. Буд-во А. в Україні пов’язане з відкриттям перших регуляр. поштово-пасажир. повітр. ліній Москва — Харків, Харків — Курськ — Орел. Коли для виконання польотів у містах на базі наявних аеродромів почали будувати повітр. станції (аеропорти), окремі з яких на той час уже мали певні наземні споруди, напр., у Києві на Куренів. аеродромі — 2 металеві ангари для літаків «Ілля Муромець», в Одесі — 6 ангарів, гараж, бензосховище, майстерні тощо. 1922 збудовано А. в Жулянах (Київ). Створено у 1923 АТ «Укрповітряшлях» значно прискорило будівництво повітряних станцій у найбільших містах України. Так, на Харків. повітряній станції побудовано найбільший на той час залізобетонний ангар на 10–12 літаків, добре устатковані авіамайстерні, підземні склади для зберігання бензину і мастил та ін. споруди.

Знач. обсяг робіт з відбудови та подальшого розвитку А. в Україні припадає на післявоєнний період. 1954 нові аеровокзали збудовано в А. «Чернігів» і «Полтава». У серед. 1959 на базі військ. аеродрому побл. Києва було створено головний столичний аеропорт «Бориспіль» (до цього його функції виконував А. «Жуляни»), який почав обслуговувати польоти першого турбореактивного літака Ту-104. У 1960– 70-х рр. в А. «Бориспіль» побудували цивільний комплекс наземних споруд з одним із найкращих на той час в Європі аеровокзалом. Нині в Україні найбільшими є А. «Бориспіль», «Сімферополь», «Харків», «Одеса», «Донецьк», «Львів», «Дніпропетровськ». А. «Бориспіль» і «Сімферополь» здатні приймати без обмежень усі типи сучасних літаків з найбільшою масою і пасажиромісткістю. 17 А. України мають дозвіл на виконання міжнародних польотів до будь-якої країни. Всього у світі налічується бл. 1200 міжнародних аеропортів. До найбільших з них (за обсягом пасажирських перевезень) належать аеропорти «Гартсфілд» (Атланта), «О’Гара» (Чикаґо), «Лос-Анджелес», «Даллас-Форт Уорт» у США, «Гітроу» (Лондон), «Франкфурт-на-Майні», «Руасі ан Франс» (Париж), «Схіпгол» (Амстердам) в Європі, «Кімпо» (Сеул), «Чек-Лап-Кок» (Гонконґ) в Азії. Також див. Аеродром.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
лют. 2024
Том ЕСУ:
1
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
42716
Вплив статті на популяризацію знань:
382
Бібліографічний опис:

Аеропорт / І. О. Білинський, В. М. Золотоперий, М. В. Шинкарчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001, оновл. 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-42716.

Aeroport / I. O. Bilynskyi, V. M. Zolotoperyi, M. V. Shynkarchuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001, upd. 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-42716.

Завантажити бібліографічний опис

Бердянський морський торговельний порт
Підприємcтва  |  Том 2  |  2003
В. В. Гальченко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору