ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Азовське

АЗО́ВСЬКЕ (до 1944 – Колай) – селище міського типу Джанкойського району АР Крим. Знаходиться за 20 км на Пд. Сх. від райцентру. Залізнична ст. Пл. 4,6 км2. Насел. 6,2 тис. осіб (2000), зокрема українців – 35 %, росіян – 38 %, крим. татар – 26 %, живуть також євреї, німці, цигани, вірмени, таджики, турки, литовці, адигейці. Тер. с-ща була заселена ще в епоху бронзи (3–2 тис. рр. до н. е.). Про це свідчать знахідки кремінних знарядь праці і матеріали розкопок 15 курганів у найближчих околицях А., де зустрічаються також поховання ранніх скіфів (5–4 ст. до н. е.) і кочівників-половців, які жили в степах Пн. Криму в 11–13 ст. На час приєднання Криму до Росії (1783) на місці сучас. А. було невелике татар. с. Колай (у перекл. – «зручне»). 1892 після побудови залізниці до Феодосії Колай стало залізнич. станцією; на поч. 20 ст. розрослося, тут діяло бл. 10-ти торг. підприємств, зводилися нові будинки. 1940 його населення досягло 1607 осіб. У 1935–62 було райцентром, де діяли трикотажна ф-ка, ремонтні майстерні МТС, майстерні побут. обслуговування, борошномельний завод, хлібоприймальний пункт, невеликий вин. завод, м’ясо-молоч. комбінат, молокозавод, цегляно-черепич. завод, фарбув. цех трикотаж. ф-ки, електростанція, радіовузол. У передвоєн. період закладено парк культури і відпочинку, озеленено вулиці, працювало 7 магазинів, 2 їдальні, поліклініка, полог. будинок, нове приміщення серед. школи, де навчалося понад 500 дітей; Будинок культури, клуб на 350 місць і б-ка з фондом книг і журналів 7920 прим. Виходила рай. г. «За більшовицькі колгоспи». Під час 2-ї світової війни А. зазнало значних руйнувань. Від 1957 – смт. У 1962 після ліквідації р-ну його територію приєднано до Джанкой. р-ну. В А. діє Азовський лікеро-горілчаний завод, вироб.-торг. підприємство «Азовець» (деревообробка і швейне виробництво), «Райагрохім», елеватор тощо. Від 1962 діє Азов. р-н електромережі, що обслуговує весь Джанкой. р-н (28 госп-в, 123 насел. пункти, працює 165 осіб). Діє комбінат комунал. підприємств, будинок побуту. Мешканців А. обслуговує поліклініка, рай. лікарня, ясла-сад. Діють заг.-осв. та дит. муз. школи. Є пам’ятники воїнам-односельчанам та воїнам-визволителям, які загинули в роки 2-ї світової війни. (Див. іл. на аркуші «Міста й райони»).

Т. С. Садовська

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Азовське / Т. С. Садовська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42774. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Населені пункти

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

42774

Кількість переглядів цього року:

4

Схожі статті

Димер
Населені пункти  | Том 7 | 2007
Н. О. Піпченко, Л. П. Самохвалова
Дніпровське
Населені пункти  | Том 8 | 2008
В. О. Прокоф’єва
Кременчук
Населені пункти  | Том 15 | 2014
Ю. М. Перепелятник

Нагору