ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Апостолове

АПО́СТОЛОВЕ (до 1818 – Вошиве, 1818–1853 – Новопокровське, 1853–1923 – Покровське) – місто Дніпропетровської області, райцентр. Знаходиться у межиріччі Дніпра, Інгульця та Базавлука, за 190 км на Пд. Зх. від Дніпропетровська. Залізнич. вузол, знаходиться на перехресті магістралей Дніпропетровськ – Херсон, Запоріжжя – Долгинцеве. За 2 км від А. проходить автотраса Нікополь – Кривий Ріг. Є автостанція, автовокзал. Має автобус. зв’язок з Дніпропетровськом, Харковом, Кривим Рогом та насел. пунктами р-ну. Пл. 13,7 км2. Насел. 18 тис. осіб (2000), переважно українці, проживають також білоруси, росіяни та ін. На поч. 90-х рр. 18 ст. землі між річками Кам’янка та Інгулець належали Катеринослав. намісництву. Після ліквідації Запороз. Січі в цих місцях оселився правнук Д. Апостола, відставний секунд-майор Ямбурського кірасир. полку М. Апостол, який згідно з Указом Катерини ІІ 1793 отримав земельний наділ 12 тис. десятин землі в р-ні станції обабіч степової р. Вошива (притока р. Кам’янка). Перші поселенці з’явилися на поч. 19 ст. Вони переселились з Харків. та Черніг. губ. на підставі Указу про заселення Новорос. краю, виданого 1800 царем Павлом І. У 1803 Новорос. губ. поділено на три губернії: Катеринослав., Херсон., Таврій. Тер. краю увійшла до складу Херсон. губ. Так 1811 на р. Вошива виникло поселення з однойменною назвою. Після побудови 1818 у селі церкви на честь Покрови св. Богородиці село одержало офіц. назву – Новопокровське, а після віднесення його до військ. поселень 1853 – Покровське. Значний вплив на розвиток Покровського справило будівництво нового напрямку Катеринослав. залізниці Долгинцеве – Нікополь – Олександрівськ (нині Запоріжжя) – Волноваха, що завершилося у 1904. У цьому ж році побл. Покровського споруджено станцію і вокзал А. на честь М. Апостола (його спадкоємці погодилися на прокладення залізниці їхніми землями, якщо станція буде носити назву Апостолове). На поч. 1923 пристанц. с-ще А. об’єдналось з Покровським. Новий насел. пункт отримав назву А. і став центром р-ну. Від 1923 – смт, від 1956 – місто. Осн. пром. підприємства: комбінат «Промбудматеріалів», ВАТи З-д металоконструкцій і «Континент», Апостолів. комбікорм. завод, Апостолів. маслозавод та ін. Є ПТУ, дві заг.-осв., муз., спорт. шк., Будинок дит. творчості та Будинок культури, лікарня (збуд. 1913), б-ка. Діють істор.-краєзнав. музей, готель, відділ. 2-х банків, реліг. громади. Серед видат. уродженців – поет М. Пронченко. Є мемор. комплекс, де поховано полеглих під час визволення А. в роки 2-ї світової війни, серед них – Герої Рад. Союзу П. Кашпуров та В. Шитов.

В. С. Яковенко

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Апостолове / В. С. Яковенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-43119. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Населені пункти

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

43119

Кількість переглядів цього року:

34

Схожі статті

Глуздов
Людина  |  Том 5 | 2006
В. М. Прядко
Ніколаї
Людина  |  Том 23 | 2021
Є. В. Клименко
Жихарев
Людина  |  Том 9 | 2009
О. Н. Підтинна

Нагору