ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Комісар

КОМІСА́Р (франц. commissaire, від пізньо­лат. commissarius — уповноважений) — посадова особа, наділена владним органом повноваженнями, які належать цьому органу, для виконання спеціаль­ного завдання. У Великому князівстві Литовському та Речі Посполитій К. називали монарших урядовців-наглядачів. Від 1638 окремих із них призначали нач. реєстр. Війська Запорозького. Однак найчастіше інститут комісарства застосовували під час революцій і громадян. воєн, зокре­ма у роки Великої франц. революції у період якобін. диктатури (1793–94) К. Конвенту з надзвич. карал. повноваженнями направ­ляли у департаменти, окремі міста, військ. частини для боротьби із контрреволюцією (заколотами) та для наведення рев. порядку. Активно використовували їх для встановлення рад. влади більшо­вики. Фактично диктатор. повно­важення отримували К. від ВЦВК, РНК, окремих установ (напр., Наркомату продовольства); інколи їх поширювали на цілі регіони (надзвич. К. у справах Пд. Росії були свого часу Й. Сталін, Г. Орджонікідзе та ін.). К. мали право розпускати місц. установи, проводити масові арешти й розстріли. В УНР у 1917–18 УЦР призначала губерн. К. (голів губерн. адміністрацій). У СРСР 1917–46 нар. К. (наркомами) на­зивали чл. уряду — РНК. У Черво­ній армії К. (спец. штатні пред­ставники партії у військ. частинах) здійснювали нагляд за командирами і відповідали разом з ними за бойову та політ. підготовку, 1942 їх замінено політруками (на відміну від К., позбавлені командир. повноважень і обме­жувалися лише парт. роботою). Нині військ. К. очолюють комісаріати різних рівнів, що забезпечують комплектування армії осо­бовим складом, призов до армії, облік військовозобов’яза­них запасу, їхню перепідготовку тощо; спорт. К. від імені міжнар. спорт. організацій стежать за дотри­манням спорт. правил, засвідчують досягнення спорт. рекор­дів та ін.; К. ЮНЕСКО (ООН із пи­тань освіти, науки, культури) ви­конують контрольно-спостережні функції з питань діяльності цієї організації. У деяких країнах (Італія, Німеччина, Франція та ін.) К. поліції — посад. особа, яка відповідає за дотримання порядку та безпеки, контролює правопорушення і переслідує тих, хто їх скоїв. Існують також посади Верхов. К. ООН у справах біжен­ців і з прав людини, Європ. К. (один із 27-ми чл. Європ. комісії), К. Ради Європи з прав людини тощо.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
14
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
4333
Вплив статті на популяризацію знань:
318
Бібліографічний опис:

Комісар / Л. М. Маймескулов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-4333.

Komisar / L. M. Maimeskulov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-4333.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору