ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Андерс Владислав

А́НДЕРС Владислав (Anders Władysław; 11. 08. 1892, м. Блонє, Польща – 12. 05. 1970, Велика Британія, похов. на військ. цвинтарі під Монте-Кассіно, Італія) – польський політичний і громадський діяч, генерал. Закін. Політех. інститут у Ризі. Від поч. 1-ї світової війни на фронті як підофіцер кавалерії в рос. армії. Закін. курс Академії Ген. штабу в Петрограді (1917). Після більшов. перевороту – в 1-му Польс. корпусі генерала Й. Довбур-Мусницького. Від січня 1919 у Польс. війську, на протибільшов. фронті. Під час держ. перевороту в травні 1926 – нач. штабу військ, вірних урядові. У 1926–37 командував бригадою кавалерії «Броди» (від 1934 – генерал бригади), згодом Новогрод. бригадою кавалерії. У вересні 1939 командир Операц. групи кавалерії, потрапив до рад. полону. Відкинув пропозицію служити в Червоній Армії в ранзі командарма, через що 2 р. перебував у в’язниці. Після поч. нім.-рад. війни й підписання рад.-польс. угоди 30 липня 1941 – командувач Армії Польської в СРСР (генерал дивізії), до якої увійшло бл. 2 тис. українців, польс. громадян, вивезених рад. владою із зх.-укр. земель. Після реформування армії в 2-й Польс. корпус у 1944 брав участь у воєн. діях в Італії, зокрема у битві під Монте-Кассіно. Після закінчення війни та розформування корпусу оселився в Англії (1945), оскільки був позбавлений комуніст. владою польс. громадянства і можливості повернутися до Польщі. Від 1946 – Головний вождь і Ген. інспектор ЗС, підпорядкованих Польс. урядові в екзилі. Брав участь у політ. і громад. житті польс. еміграції, зокрема був у числі тих, хто обстоював польс. претензії на укр. землі – Галичину й Волинь.

Літ.: Климковский Е. Я был адъютантом генерала Андерса. Москва, 1991.

Ю. Гаврилюк

Рекомендована література

  1. Климковский Е. Я был адъютантом генерала Андерса. Москва, 1991.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Андерс Владислав / Ю. Гаврилюк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-44092

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

44092

Кількість переглядів цього року:

23

Схожі статті

Банних
Людина  |  Том 2 | 2016
М. І. Рибак
Михед
Людина  |  Том 20 | 2018
К. П. Ісаєнко
Іщенко
Людина  |  Том 11 | 2024
А. Я. Ільченко

Нагору