Астрономічних та медико-екологічних досліджень Міжнародний центр
АСТРОНОМІ́ЧНИХ ТА МЕ́ДИКО-ЕКОЛОГІ́ЧНИХ ДОСЛІ́ДЖЕНЬ Міжнародний центр (МЦ АМЕД) – науково-дослідна установа, що займається астрономічними спостереженнями, астрономічним приладобудуванням та вивченням проблем екологічної та екстремальної фізіології. Створ. наприкінці 1992 за угодою між НАНУ та РАН. Осн. засн. – Гол. астроном. обсерваторія та Інститут фізіології ім. О. Богомольця НАНУ. Гол. дослідж. ведуться в зоні Приельбрусся (Пн. Кавказ), де на схилах г. Ельбрус розташовано медико-біол. лабораторію та астроном. обсерваторію. Науковці центру вивчають вплив на організм геліофіз. чинників та факторів гірського клімату, механізми адаптації організму та підвищення надійності його функціонування в екстрем. умовах. Розроблено та випробувано комплекс. метод реабілітації «постчорнобильських» хворих в умовах ступінчастої гірської адаптації. Результати застосування гіпокситерапії використовуються при підготовці спортсменів до змагань, для відбору й підготовки чл. високогірних та антаркт. експедицій, а також ін. спецконтингентів для роботи в екстрем. умовах. Найбільш високогірна в Європі обсерваторія розташ. на піку Терскол (3100 м над р. м.), який за прозорістю атмосфери в ультрафіолет. діапазоні та рівнем запилeності є одним із кращих спостереж. пунктів на тер. пострадян. країн, має в своєму розпорядженні 2-метр. телескоп системи Річі-Кретьєна-Куде, великий горизонтал. соняч. телескоп АЦУ-26 та декілька телескопів з діаметром менше 1 м. 1998 на 2-метр. телескопі було введено в дію 3-камер. спектрометр з роздільною здатністю до 200 000, що дає змогу проводити спостереження з однаково високим спектрал. розрізненням як Сонця, так і зірок соняч. типу. МЦ АМЕД – співучасник багатьох програм міжнар. наук.-тех. співробітництва. На обсерваторії Терсколу проводяться сеанси синхронних спостережень змінних і спалахуючих зірок; на основі розробл. спеціалістами Центру оригін. методики спостережень і визначення орбіт геостаціонар. супутників ведеться відстежування в реал. часі виведення на орбіту, руху та корекцій орбіт цих супутників. Постійний моніторинг астероїдів поясу Койпера сприяє вивченню проблеми захисту Землі від загрози косміч. зіткнень. Досліджено комети, астероїди та супутники Юпітера і Сатурна: у 1996–97 на основі унікал. спостережень виявлено наявність іонів води у хвості комети Віртанена та зафіксовано викид газу з хвоста комети Гейла–Боппа.
Літ.: V. Tarady, Ya. Yatskiv. The New 2m RCC Telescope in the Northern Caucasus for Modern Astronomical Research // Astronomical & Astrophysical Transactions. 1997. № 3; К. Jockers, T. Credner. Beobachtungen des Kometen Hale–Bopp auf dem Berg Terskol // Sterne und Weltraum. 1997. № 2; Галиев А. И. Российско-украинский телескоп обсерватории Терскол // Звездочет. 1999. Т 5, № 2–3; Білошицький П. В. Науковий центр в горах // Світ. 1999. № 46–47.
В. К. Тарадій, В. Г. Годунова
Рекомендована література
- V. Tarady, Ya. Yatskiv. The New 2m RCC Telescope in the Northern Caucasus for Modern Astronomical Research // Astronomical & Astrophysical Transactions. 1997. № 3;
- К. Jockers, T. Credner. Beobachtungen des Kometen Hale–Bopp auf dem Berg Terskol // Sterne und Weltraum. 1997. № 2;
- Галиев А. И. Российско-украинский телескоп обсерватории Терскол // Звездочет. 1999. Т 5, № 2–3;
- Білошицький П. В. Науковий центр в горах // Світ. 1999. № 46–47.