ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Аули

АУ́ЛИ  — селище міського типу Криничанського району Дніпропетровської області. Знаходиться у пн.-зх. частині Криничан. р-ну на березі Дніпра, за 24 км від райцентру і за 3 км від найближ. залізнич. ст. Воскобійня Придніпр. залізниці. Пд.-сх. частина с-ща прилягає до приміської зони Дніпродзержинська. Уздовж зх. окраїни с-ща пролягає залізнична колія Дніпропетровськ — Кривий Ріг та автомагістраль Дніпропетровськ — Кременчук. Пл. селищ. ради 12,0 км2, с-ща — 5,8 км2. Насел. 4,5 тис. осіб (2000). Тер. с-ща була заселена ще в 2 тис. до н. е., про що свідчать археол. знахідки: два поселення та курганний могильник доби бронзи (15–9 ст. до н. е.). У цих курганах зустрічаються також скіф. поховання з кіньми та зброєю (4–3 ст. до н. е.). Виявлено також 4 слов’ян. поселення, з яких 2 — черняхів. культури (2–6 ст. н. е.), а також доби Київ. Русі (10–12 ст.). Насел. пункт, який із фортецею Романкове входив до складу Кодац. паланки Запороз. Січі, вперше згадується у письм. джерелах, які датуються серед. 18 ст. З ліквідацією Запороз. Січі зимівник, що існував на місці сучас. с-ща, перетворено на держ. слободу, яку заселяли переважно мешканці сіл Полтав. губ.: Келеберди, Потоків, Рашівки, славнозвісні гончарі з Опішні, а також кріпаки-втікачі з різних губ. України. 1787 тут налічувалось 55 дворів і 221 житель. Наявність судноплав. Дніпра, Великого Чумац. шляху та родючих земель створювали умови для швидкого розвитку села. У 1886 в А. налічувалося 426 садиб і 1945 мешканців. Людей приваблювали не тільки наддніпрян. землі, але й великий попит на робочі руки на нових пром. підприємствах Кам’янського (нині м. Дніпродзержинськ). На рубежі 20 ст. в А., тодіш. Романків. волості, налічувалося вже 638 будинків і 3910 жителів. У серед. 19 ст. в А. діяли сільс. церк.-приход. школа, переправа через Дніпро, поштова станція. Тяжке екон. становище, експлуатація з боку поміщиків викликали гостре невдоволення селян, яке з особливою силою проявилося в період революції 1905–07. Улітку 1905 селяни розгромили економію поміщика Хоновського. 1-а світова війна ще більше підірвала госп-во села. Внаслідок мобілізації на фронт чоловіків багато селян. госп-в А. занепало. На поч. січня 1918 проголошено більшов. владу, яку остаточно встановлено в грудні 1919. Наприкінці 20-х рр. в А. діяв колгосп, який об’єднав понад 20 селян. сімей. Напередодні 2-ї світової війни в А. працювали середня і 2 семирічні школи, клуб, дільн. лікарня. Восени 1943 А. було звільнено від нім. окупації. На тер. селищ. ради працює Аулів. хлоропереливна станція, що забезпечує хлором усі водопровідні господарства України, а також Аулів. водопровідне підприємство, що постачає питною водою Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ та ін. насел. пункти. У с-щі — заг.-осв. та муз. школи, дільн. лікарня, аптека, кінотеатр, б-ка; відділ. банку.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2001
Том ЕСУ:
1
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Населені пункти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
44631
Вплив статті на популяризацію знань:
150
Бібліографічний опис:

Аули / М. І. Яковлєв // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-44631.

Auly / M. I. Yakovliev // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001. – Available at: https://esu.com.ua/article-44631.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору